1. Lekceważenie tego, co czuje dziecko
Dziecko postrzega świat inaczej niż osoba dorosła, a tym samym siła jego uczuć może być dla nas niemałym zaskoczeniem. Trwający przez wiele godzin płacz po zgubieniu ukochanej przytulanki irytuje, a lęk przed potworem czającym się pod łóżkiem w pewnym momencie zaczyna budzić rozbawienie. Bez względu jednak na to, jak niezrozumiałe są dla nas dziecięce uczucia, nie powinniśmy ich ignorować tak, aby maluch nie zatracił potrzeby mówienia nam o nich.
2. Brak granic
Przemoc fizyczna wobec dziecka jest czymś kategorycznie złym i nigdy nie znajduje uzasadnienia, nie oznacza to jednak, że dziecko musi mieć zupełną swobodę działania. Wychowujemy małego człowieka, który będzie członkiem społeczeństwa i musimy nauczyć go obowiązujących w nim zasad. Jeśli nie wyznaczymy mu granic, których nie powinno się przekraczać, sami staniemy się pierwszymi ofiarami własnej niefrasobliwości.
Tuzemka @ shutterstock.com
3. Porównywanie dzieci
Nasze dziecko nie będzie idealne i im szybciej się z tym pogodzimy, tym lepiej. Niektórym mamom wydaje się, że łatwiej wskażą mu właściwą drogę, jeśli będą porównywać je z innym dzieckiem – grzeczniejszym, bardziej samodzielnym albo w większym stopniu uzdolnionym. Niestety, taka droga prowadzi jedynie do pogłębiania kompleksów i raczej zahamuje rozwój dziecka niż go wesprze.
4. Unikanie chwalenia dzieci
Często można usłyszeć, że chwalenie dziecka może je „zepsuć”. Nic bardziej mylnego! Dziecko, które wie, co robi dobrze, staje się pewniejsze siebie. Ma też większą motywację do podejmowania dalszych działań prowadzących do jego przemiany.
Rock and Wasp @ shutterstock.com