Topienie Judasza
Jest to zwyczaj, który kultywuje się w Wielką Środę. Młodzież tego dnia przygotowuje Judasza, czyli kukłę ze starych ubrań oraz słomy. Wlecze się ją później jako zdrajcę po całej okolicy, a mieszkańcy ustawieni przy drodze okładają ją kijami i patykami. Na koniec Judasza topi się w stawie lub bagnie, symbolicznie wymierzając mu karę za zdradę Jezusa.
Wielkie grzechotanie
Kościelne dzwony milkną przed Wielkanocą, jednak młodzież zwyczajowo biega wtedy po okolicy z grzechotkami. Hałasy i grzechotanie straszą przechodniów ku uciesze młodych figlarzy. Do dziś zachował się zwyczaj wręczania dzieciom grzechotek w czasie Wielkiego Tygodnia.
Pogrzeb żuru
Na terenach, gdzie przez 40 dni przed Wielkanocą dotrzymywało się ścisłego postu, urządzano symboliczny pogrzeb żur. Żur „grzebano” na dwa dni przed świętami, by pożegnać w ten sposób potrawę spożywaną przez ostatnie tygodnie. Sagany żuru wylewano na ziemię, czekając na radosne świętowanie i jedzenie.
Olena Mykhaylova @ shutterstock.com
Wieszanie śledzia
Śledź, którego również jadano w czasie wielkiego postu, był wieszany na drzewie. Przybijano go przed Wielkanocą do drzewa za karę, iż wyganiał mięso z jadłospisu aż przez 6 tygodni.
Świąteczne porządki
Okazuje się, że same wielkanocne porządki są tradycją. Sprzątanie domu symbolizowało wymiatanie zimy, a także wiążących się z nią chorób, głodu i zła.
Evgeny Atamanenko @ shutterstock.com