Na czym polega badanie glukozy?
Badanie glukozy polega na oznaczeniu stężenia tego cukru we krwi. Oznaczenie poziomu glukozy na czczo należy do podstawowych badań, które wykonuje się w ramach ogólnej oceny stanu zdrowia pacjenta i profilaktyki cukrzycy. Niestety dzisiejszy tryb życia sprzyja rozwojowi cukrzycy, dlatego regularne wykonywanie tego badania przez osoby w każdym wieku jest bardzo istotne w kontekście troski o swoje zdrowie. Nieprawidłowe wyniki badania glukozy mogą wskazywać na cukrzycę lub zwiększone ryzyko jej rozwoju (stan przedcukrzycowy).
W jakim celu wykonywać badanie glukozy?
Badanie glukozy warto wykonywać regularnie w celach profilaktycznych. Częstotliwość wykonywania oznaczenia glukozy w surowicy powinna zależeć m.in. od wieku pacjenta czy występowania czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy typu 2, a także występowania u pacjenta objawów wskazujących na podwyższony (hiperglikemia) lub obniżony (hipoglikemia) poziom glukozy we krwi. Badanie glukozy jest istotne także podczas monitorowania zdrowia kobiet w ciąży, m.in. z powodu ryzyka wystąpienia tzw. cukrzycy ciążowej.
W przypadku pacjentów chorujących na cukrzycę lub inne schorzenia, przy których wskazane jest monitorowanie poziomu glukozy, badanie powinno być wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na cukrzycę
Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę, a jednocześnie są wskazaniem do regularnego kontrolowania poziomu glukozy we krwi to m.in.:
- nadwaga lub otyłość;
- występowanie cukrzycy w rodzinie;
- choroby układu krążenia;
- podwyższone parametry lipidów;
- siedzący tryb życia;
- stan przedcukrzycowy w ostatnim pomiarze stężenia glukozy (co najmniej 100 mg/dl).
Badanie glukozy – przygotowanie pacjenta
Pobranie krwi w celu oznaczenia stężenia glukozy wymaga od pacjenta, aby był na czczo, 8–14 godzin od ostatniego posiłku. Jest to warunek uzyskania wiarygodnych wyników badania, ponieważ każdy posiłek lub napój wpływa na poziom glukozy. Optymalną porą na wykonanie badania są godziny poranne.
Badanie glukozy – interpretacja wyników
Po wykonaniu badania glukozy warto umówić się na wizytę u lekarza i przedstawić wyniki do interpretacji. Wyniki powinny być uzupełnione wywiadem medycznym, w którym lekarz uzyska od pacjenta istotne informacje, dotyczące m.in. przyjmowanych leków, przebytych chorób, stosowanej diety, trybu życia czy występowania cukrzycy u członków rodziny.