Badania profilaktyczne to obok aktywnego trybu życia i zbilansowanej diety jeden z kluczowych elementów troski o zdrowie. Do podstawowych badań, które warto wykonywać regularnie, należy oznaczenie stężenia glukozy we krwi. Dowiedz się, na czym polega to badanie, w jakim celu się je wykonuje oraz jak prawidłowo się do niego przygotować.
Na czym polega badanie glukozy?
Badanie glukozy polega na oznaczeniu stężenia tego cukru we krwi. Oznaczenie poziomu glukozy na czczo należy do podstawowych badań, które wykonuje się w ramach ogólnej oceny stanu zdrowia pacjenta i profilaktyki cukrzycy. Niestety dzisiejszy tryb życia sprzyja rozwojowi cukrzycy, dlatego regularne wykonywanie tego badania przez osoby w każdym wieku jest bardzo istotne w kontekście troski o swoje zdrowie. Nieprawidłowe wyniki badania glukozy mogą wskazywać na cukrzycę lub zwiększone ryzyko jej rozwoju (stan przedcukrzycowy).
W jakim celu wykonywać badanie glukozy?
Badanie glukozy warto wykonywać regularnie w celach profilaktycznych. Częstotliwość wykonywania oznaczenia glukozy w surowicy powinna zależeć m.in. od wieku pacjenta czy występowania czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy typu 2, a także występowania u pacjenta objawów wskazujących na podwyższony (hiperglikemia) lub obniżony (hipoglikemia) poziom glukozy we krwi. Badanie glukozy jest istotne także podczas monitorowania zdrowia kobiet w ciąży, m.in. z powodu ryzyka wystąpienia tzw. cukrzycy ciążowej.
W przypadku pacjentów chorujących na cukrzycę lub inne schorzenia, przy których wskazane jest monitorowanie poziomu glukozy, badanie powinno być wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na cukrzycę
Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę, a jednocześnie są wskazaniem do regularnego kontrolowania poziomu glukozy we krwi to m.in.:
- nadwaga lub otyłość;
- występowanie cukrzycy w rodzinie;
- choroby układu krążenia;
- podwyższone parametry lipidów;
- siedzący tryb życia;
- stan przedcukrzycowy w ostatnim pomiarze stężenia glukozy (co najmniej 100 mg/dl).
Badanie glukozy – przygotowanie pacjenta
Pobranie krwi w celu oznaczenia stężenia glukozy wymaga od pacjenta, aby był na czczo, 8–14 godzin od ostatniego posiłku. Jest to warunek uzyskania wiarygodnych wyników badania, ponieważ każdy posiłek lub napój wpływa na poziom glukozy. Optymalną porą na wykonanie badania są godziny poranne.
Badanie glukozy – interpretacja wyników
Po wykonaniu badania glukozy warto umówić się na wizytę u lekarza i przedstawić wyniki do interpretacji. Wyniki powinny być uzupełnione wywiadem medycznym, w którym lekarz uzyska od pacjenta istotne informacje, dotyczące m.in. przyjmowanych leków, przebytych chorób, stosowanej diety, trybu życia czy występowania cukrzycy u członków rodziny.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26