1. Liturgia
W liturgii baranek to bardzo poważny symbol męki oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, jest on zawsze biały oraz przedstawiany z czerwoną chorągwią.
2. Tradycja żydowska
Tak naprawdę baranek wielkanocny ma swoje początki jeszcze na długo przed powstaniem chrześcijaństwa. Dopatrujemy się wzmianek o nich już w Księdze Wyjścia. Każda wierząca rodzina miała bowiem złożyć ofiarę z baranka, natomiast jego krwią ochlapać drzwi do swojego domostwa. Jest on zatem bardzo ściśle powiązany z żydowskim świętem Paschy.
3. Powiązania z Jezusem Chrystusem
Nie zapominajmy również o tym, że w religii katolickiej baranek jest bardzo ściśle związany z postacią Jezusa Chrystusa, który sam siebie przecież tak właśnie nazywał – konkretnie określając się mianem Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata.
4. Symbolika
W powiązaniu z postacią Chrystusa nie sposób nie zauważyć tego, iż baranek wielkanocny to przede wszystkim symbol pokory, delikatności, czystości oraz posłuszeństwa. Zapewne nie wszyscy zdawali sobie sprawę z tego faktu. Tego typu połączenie jest jednak w tradycji oraz religii zakorzenione bardzo głęboko.
5. Różne przedstawienia baranka
Jak powinien wyglądać wielkanocny baranek? Według tradycji chrześcijańskiej (a ściśle katolickiej) ma mieć barwę białą oraz czerwoną chorągiewkę. Jednak widać bardzo wyraźnie, iż dziś spotykamy się z niezwykle różnorodnymi jego przedstawieniami. Czasami jest wykonany z czekolady i zapakowany w kolorowy celofan, niekiedy zaś tworzy się go z cukru, innym natomiast razem wytwarza w roli wielkanocnej ozdoby i ważnego symbolu chociażby z papieru albo innych materiałów. W zdecydowanej większości przypadków to właśnie baranek trafia do wielkanocnego koszyka ze święconką.