Kiedy wymieniamy symbole związane z Wielkanocą, na jednym z pierwszych miejsc zawsze pojawia się baranek wielkanocny. Trudno wszak się temu dziwić, wielu z nas po prostu nie wyobraża sobie bez niego tego wyjątkowego czasu. Lecz czy wiemy tak naprawdę, czego symbolem jest ów baranek? Dlaczego to właśnie on pojawia się zwykle w koszyczku?
Gpointstudio @ shutterstock.com
1. Liturgia
W liturgii baranek to bardzo poważny symbol męki oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, jest on zawsze biały oraz przedstawiany z czerwoną chorągwią.
2. Tradycja żydowska
Tak naprawdę baranek wielkanocny ma swoje początki jeszcze na długo przed powstaniem chrześcijaństwa. Dopatrujemy się wzmianek o nich już w Księdze Wyjścia. Każda wierząca rodzina miała bowiem złożyć ofiarę z baranka, natomiast jego krwią ochlapać drzwi do swojego domostwa. Jest on zatem bardzo ściśle powiązany z żydowskim świętem Paschy.
3. Powiązania z Jezusem Chrystusem
Nie zapominajmy również o tym, że w religii katolickiej baranek jest bardzo ściśle związany z postacią Jezusa Chrystusa, który sam siebie przecież tak właśnie nazywał – konkretnie określając się mianem Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata.
4. Symbolika
W powiązaniu z postacią Chrystusa nie sposób nie zauważyć tego, iż baranek wielkanocny to przede wszystkim symbol pokory, delikatności, czystości oraz posłuszeństwa. Zapewne nie wszyscy zdawali sobie sprawę z tego faktu. Tego typu połączenie jest jednak w tradycji oraz religii zakorzenione bardzo głęboko.
5. Różne przedstawienia baranka
Jak powinien wyglądać wielkanocny baranek? Według tradycji chrześcijańskiej (a ściśle katolickiej) ma mieć barwę białą oraz czerwoną chorągiewkę. Jednak widać bardzo wyraźnie, iż dziś spotykamy się z niezwykle różnorodnymi jego przedstawieniami. Czasami jest wykonany z czekolady i zapakowany w kolorowy celofan, niekiedy zaś tworzy się go z cukru, innym natomiast razem wytwarza w roli wielkanocnej ozdoby i ważnego symbolu chociażby z papieru albo innych materiałów. W zdecydowanej większości przypadków to właśnie baranek trafia do wielkanocnego koszyka ze święconką.
Powiązane artykuły
-
Wegańskie jajka, czyli pasta (bez)jajeczna w kalarepie i cebuli
Przepis na wegańskie jajka, czyli pasta jajeczna w kalarepie i cebuli.
-
Przepis na wielkanocny majonez
Warto robić swój majonez, skoro w sklepach i reklamach TV aż roi się od tych swojskich majonezów babuni. Pytanie tylko, czy rzeczywiście swojskich i domowych? Warto, bo prawdziwej babuni nawet się nie śniło, by do domowego specjału dorzucić żółtka w proszku, olej rzepakowy rafinowany z butelki PET i substancje zagęszczające: gumę guar oraz ksantanową. Nie słyszała z pewnością o syntetycznym przeciwutleniaczu E385 (soli wapniowo-disodowej EDTA) i regulatorze kwasowości (kwasku cytrynowym), chemicznych aromatach oraz barwnikach. Prawdopodobnie zgrzeszyła powszechnym jeszcze do niedawna w kuchni octem spirytusowym bądź cukrem białym.
-
Lista rzeczy, których nie powinno się robić we Wielkanoc
Czego nie robić w święta Wielkiej Nocy? Jest wiele czynności, na które powinno wtedy zabraknąć czasu. Z przymrużeniem oka prezentujemy listę rzeczy zakazanych w tym wyjątkowym okresie. Bez nich na pewno Wielkanoc będzie przyjemniejsza, a odpoczynek – efektywniejszy.
-
Śniadanie Wielkanocne - jak powinno wyglądać?
Wielkanoc jest dla katolików najważniejszym świętem. W tym dniu odbywają się uroczyste msze, a potem zasiada się do tradycyjnego, obfitego śniadania. Jak powinno ono wyglądać? Jakie potrawy powinny znaleźć się na stole? Podpowiadamy, jak kultywować tę piękną, polską tradycję.
Justyna
Śniadanie Wielkanocne - jak powinno wyglądać? 2017-03-24 07:08:37 2017-03-21 11:34:38