W latach 2016-2017 ponad dwa miliony rodzin skorzystały z owego świadczenia (na 3,7 mln dzieci). Program w tym okresie kosztował ponad 42 miliardy złotych. Najmniej rodzin otrzymało je na Opolszczyźnie, natomiast najwięcej na Mazowszu. Z pracy zrezygnowało w tym czasie ponad 100 tysięcy matek posiadających dzieci i otrzymujących owo świadczenie.
Jakiś czas temu pojawiły się informacje o tym, że w programie 500 plus pojawić się mają zmiany. W mediach zawrzało po informacjach o tym, iż premier Morawiecki i prezes Kaczyński mają w tej sprawie odmienne zdania, pojawił się więc między nimi konflikt. nieoficjalnie mówi się, że premier nie chciał owych modyfikacji wprowadzać, natomiast prezes Prawa i Sprawiedliwości był im jak najbardziej chętny. O jakie konkretnie zmiany chodzi? Mówi się, ze kryterium dochodowe wzrosnąć ma z 800 na 1050 złotych. Mówi się, że świadczenie przysługiwałoby rodzinom, w których uczący się nie przekroczyli dwudziestego piątego roku życia. Pojawiły się także informacje o tym że 500 plus przysługiwałoby tylko rodzinom najuboższym, nie zaś wszystkim.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zdementowała jednak informacje o tym, że w programie pojawić się mają tak duże zmiany i modyfikacje. Oświadczyła ona, że w resorcie nie trwają żadne prace, które miałyby na celu wprowadzenie tak dużych zmian. 30 września 2018 roku kończy się kolejny okres ich wypłacania. Minister Rafalska twierdzi że te pieniądze ja zabezpieczone i na pewno zostaną wypłacone zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Wygląda na to, że żadne poważniejsze zmiany nie zostaną w owym programie wprowadzone, zatem rodziny, które je pobierają, mogą jak najbardziej spodziewać się comiesięcznych przelewów.