Zwykle wypłacany jest on przez dwadzieścia cztery miesiące. W przypadku, kiedy chodzi o opiekę nad więcej niza jednym dzieckiem urodzonym w wyniku jednego porodu (bliźniętami, trojaczkami etc.), czas pobierania zasiłku wychowawczego zostaje wydłużony i wynosi trzydzieści sześć miesięcy. Jeszcze dłużej pobierają go rodzice dzieci niepełnosprawnych – posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Wtedy kwota przysługuje przez siedemdziesiąt dwa miesiące.
Świadczenie to wynosi w 2018 roku 400 złotych miesięcznie. Jednorazowo może z niego korzystać tylko jedna osoba, a oto oznacza, że matka i ojciec dziecka jednocześnie nie mogą go pobierać. Osoba ta musi posiadać prawo do pobierania zasiłku wychowawczego. Kto go nie posiada? Chociażby ktoś, kto pobiera już zasiłek macierzyński, podjął pracę uniemożliwiającą osobiste opiekowanie się dzieckiem bądź też nie przepracował sześciu miesięcy. Warto wiedzie także, że można pobrać pieniądze za niepełny miesiąc, wówczas jego kwota dzielona jest przez trzydzieści i jedna trzydziesta z 400 złotych przysługuje za każdy dzień opieki nad dzieckiem.
Warto pamiętać także o tym, iż jednorazowo przysługuje tylko jedno świadczenie. Nie można zatem równocześnie pobierać od państwa zasiłku wychowawczego w kwocie 400 złotych miesięcznie, świadczenia rodzicielskiego czy pielęgnacyjnego, wybieramy to, co zwyczajnie najbardziej nam się opłaca.
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie zanosi się na jakąkolwiek rewolucję, gdy chodzi o dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem. Wspomnieć warto także kilka słów na temat urlopu wychowawczego. Ma do niego prawo każdy pracownik, który przepracował co najmniej sześć miesięcy. Trzeba podkreślić, że jednocześnie mogą z niego korzystać oboje rodzice bądź opiekunowie dziecka.