Zasiłek wychowawczy to innymi słowy dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Jak wygląda jego kwota i czas pobierania przez matkę, ojca, opiekuna faktycznego albo prawnego w roku 2020?
Curlymary @ fotolia.com
Zwykle wypłacany jest on przez dwadzieścia cztery miesiące. W przypadku, kiedy chodzi o opiekę nad więcej niza jednym dzieckiem urodzonym w wyniku jednego porodu (bliźniętami, trojaczkami etc.), czas pobierania zasiłku wychowawczego zostaje wydłużony i wynosi trzydzieści sześć miesięcy. Jeszcze dłużej pobierają go rodzice dzieci niepełnosprawnych – posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Wtedy kwota przysługuje przez siedemdziesiąt dwa miesiące.
Świadczenie to wynosi w 2018 roku 400 złotych miesięcznie. Jednorazowo może z niego korzystać tylko jedna osoba, a oto oznacza, że matka i ojciec dziecka jednocześnie nie mogą go pobierać. Osoba ta musi posiadać prawo do pobierania zasiłku wychowawczego. Kto go nie posiada? Chociażby ktoś, kto pobiera już zasiłek macierzyński, podjął pracę uniemożliwiającą osobiste opiekowanie się dzieckiem bądź też nie przepracował sześciu miesięcy. Warto wiedzie także, że można pobrać pieniądze za niepełny miesiąc, wówczas jego kwota dzielona jest przez trzydzieści i jedna trzydziesta z 400 złotych przysługuje za każdy dzień opieki nad dzieckiem.
Warto pamiętać także o tym, iż jednorazowo przysługuje tylko jedno świadczenie. Nie można zatem równocześnie pobierać od państwa zasiłku wychowawczego w kwocie 400 złotych miesięcznie, świadczenia rodzicielskiego czy pielęgnacyjnego, wybieramy to, co zwyczajnie najbardziej nam się opłaca.
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie zanosi się na jakąkolwiek rewolucję, gdy chodzi o dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem. Wspomnieć warto także kilka słów na temat urlopu wychowawczego. Ma do niego prawo każdy pracownik, który przepracował co najmniej sześć miesięcy. Trzeba podkreślić, że jednocześnie mogą z niego korzystać oboje rodzice bądź opiekunowie dziecka.
Powiązane artykuły
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
5 rzeczy, które są trudne, jeśli masz kilkumiesięczne dziecko
Ciąża, poród i wychowanie dziecka to wydarzenia, które zmieniają na zawsze życie kobiety. Choćbyś bardzo się starała, nie będziesz w stanie wrócić do momentu, w którym twoje życie było beztroskie i mogłaś sobie pozwolić na małą nieodpowiedzialność. Kilkumiesięczne dziecko zmienia wiele.
-
Najlepszy prezent na komunię
Mimo, że jeszcze marzec się nie skończył, to już powoli w sieci zaczyna wrzeć. Wszyscy od rodziców przez chrzestnych, dziadków, ciotki i wujków będziemy zastanawiać się jaki prezent na komunię kupić Kasi, Jasiowi czy Bartoszkowi? Niektóre z dzieci wpadną na chytry pomysł, żeby jako prezent na komunię zażyczyć sobie żywe zwierzę typu jaszczurka, królik, kameleon albo … pies. I tu wkraczam ja. Bo wciąż setki psów, które były kupione czy adoptowane właśnie jako prezent na komunię, w okolicach lipca i sierpnia ląduje przywiązane do drzew, bo Państwo na wywczas jado, a z pieskiem nie wpuszczajo!!
-
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem?
Nie od dziś wiadomo, że warto rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem. W ten sposób maluch się uspokaja i przyzwyczaja do głosu swojej mamy. O czym można z nim rozmawiać?
Justyna
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem? 2017-05-26 15:23:17 2017-05-26 07:44:30