Flagowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości realizowany jest w naszym kraju od 1 kwietnia 2020 roku. Wprowadził go i wdrożył rząd Beaty Szydło. W założeniu ma on pomoc finansowo rodzinom z dziećmi. Świadczenia otrzymuje się na drugie i każde kolejne dziecko. Niekiedy rodzice otrzymują tę kwotę już na pierwsze dziecko – jeśli ich dochody są niskie. Program nie należał do doskonałych, pojawiły się nadużycia ze strony osób pobierających świadczenia, z biegiem czasu starano się je wyeliminować.
konstantynov @ 123rf.com
W latach 2016-2017 ponad dwa miliony rodzin skorzystały z owego świadczenia (na 3,7 mln dzieci). Program w tym okresie kosztował ponad 42 miliardy złotych. Najmniej rodzin otrzymało je na Opolszczyźnie, natomiast najwięcej na Mazowszu. Z pracy zrezygnowało w tym czasie ponad 100 tysięcy matek posiadających dzieci i otrzymujących owo świadczenie.
Jakiś czas temu pojawiły się informacje o tym, że w programie 500 plus pojawić się mają zmiany. W mediach zawrzało po informacjach o tym, iż premier Morawiecki i prezes Kaczyński mają w tej sprawie odmienne zdania, pojawił się więc między nimi konflikt. nieoficjalnie mówi się, że premier nie chciał owych modyfikacji wprowadzać, natomiast prezes Prawa i Sprawiedliwości był im jak najbardziej chętny. O jakie konkretnie zmiany chodzi? Mówi się, ze kryterium dochodowe wzrosnąć ma z 800 na 1050 złotych. Mówi się, że świadczenie przysługiwałoby rodzinom, w których uczący się nie przekroczyli dwudziestego piątego roku życia. Pojawiły się także informacje o tym że 500 plus przysługiwałoby tylko rodzinom najuboższym, nie zaś wszystkim.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zdementowała jednak informacje o tym, że w programie pojawić się mają tak duże zmiany i modyfikacje. Oświadczyła ona, że w resorcie nie trwają żadne prace, które miałyby na celu wprowadzenie tak dużych zmian. 30 września 2018 roku kończy się kolejny okres ich wypłacania. Minister Rafalska twierdzi że te pieniądze ja zabezpieczone i na pewno zostaną wypłacone zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Wygląda na to, że żadne poważniejsze zmiany nie zostaną w owym programie wprowadzone, zatem rodziny, które je pobierają, mogą jak najbardziej spodziewać się comiesięcznych przelewów.
Powiązane artykuły
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
5 rzeczy, które są trudne, jeśli masz kilkumiesięczne dziecko
Ciąża, poród i wychowanie dziecka to wydarzenia, które zmieniają na zawsze życie kobiety. Choćbyś bardzo się starała, nie będziesz w stanie wrócić do momentu, w którym twoje życie było beztroskie i mogłaś sobie pozwolić na małą nieodpowiedzialność. Kilkumiesięczne dziecko zmienia wiele.
-
Najlepszy prezent na komunię
Mimo, że jeszcze marzec się nie skończył, to już powoli w sieci zaczyna wrzeć. Wszyscy od rodziców przez chrzestnych, dziadków, ciotki i wujków będziemy zastanawiać się jaki prezent na komunię kupić Kasi, Jasiowi czy Bartoszkowi? Niektóre z dzieci wpadną na chytry pomysł, żeby jako prezent na komunię zażyczyć sobie żywe zwierzę typu jaszczurka, królik, kameleon albo … pies. I tu wkraczam ja. Bo wciąż setki psów, które były kupione czy adoptowane właśnie jako prezent na komunię, w okolicach lipca i sierpnia ląduje przywiązane do drzew, bo Państwo na wywczas jado, a z pieskiem nie wpuszczajo!!
-
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem?
Nie od dziś wiadomo, że warto rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem. W ten sposób maluch się uspokaja i przyzwyczaja do głosu swojej mamy. O czym można z nim rozmawiać?
Justyna
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem? 2017-05-26 15:23:17 2017-05-26 07:44:30