Co na to badania?
Współcześnie przeprowadzono setki badań stanu zdrowia osób wyznających konkretne zasady żywieniowe i żyjących w określony sposób. Wszystkie szanowane i poważane organizacje dietetyczne stoją na stanowisku, iż właściwie zaplanowane diety wegetariańskie, w tym także wegańskie, nie powodują niedoborów pokarmowych i są odpowiednie dla osób w każdym wieku. Stanowiska takiego broni między innymi największa organizacja amerykańska skupiająca dietetyków (Academy of Nutrition and Dietetics) jak również Polski instytut Żywności i Żywienia.
Co ważniejsze, większość świata nauki zwraca uwagę na to, iż właściwie zaplanowane diety wegańskie obniżają ryzyko zachorowań na wiele niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Do chorób takich zalicza się przede wszystkim nowotwory, osteoporozę, a także choroby krążenia i nadciśnienie. Inną duża korzyścią ze stosowania takiej diety jest znacznie lepszy współczynnik BMI w porównaniu do nie wegetarian.
Kotlety i ich alternatywa
Alternatywnych pokarmów mamy wiele. Miłośnicy smaku kotleta rezygnując z mięsa w rzeczywistości wiele nie stracą, bowiem dziś do wyboru mamy wiele produktów doskonale imitujących mięso po odpowiednim przyrządzeniu (tempeh, tofu, kotlety z warzyw strączkowych). Rzeczywiście diety wegetariańska i wegańska wymagają od nas zdobycia nowych umiejętności kulinarnych, ale po ich opanowaniu kompletnie zmienimy nasze zwyczaje żywieniowe, przy okazji ucząc się nowych rzeczy w kuchni.
Czy warto spróbować?
Bez względu na to, czy z pobudek etycznych czy też zdrowotnych, zdecydowanie warto spróbować diet wegetariańskiej i wegańskiej. Krótki, miesięczny okres właściwie zaplanowanej diety pozbawionej mięsa, z całą pewnością wskaże nam czy taki rodzaj żywienia jest dla nas stworzony. Świat nauki jest zgodny co do tego, iż bez problemu można tak funkcjonować, a więc warto spróbować na własnej skórze. Zwłaszcza, że robią to niektórzy sportowcy przed startami, by odzyskać lekkość i świeżość. Ilość energii na „zielonym” paliwie może się dla nas okazać zaskakująco duża.