Miasto, czyli wszystko na miejscu
Mieszkanie w centrum miasta ma swoje niewątpliwe zalety. Przede wszystkim wszędzie jest blisko. Można częściej bywać w kinie czy w teatrze, zwiedzić wystawy, a sprawy w urzędach załatwione będą o wiele szybciej niż gdy trzeba by dojechać spoza miasta,
Mieszkanie w domu stojącym w centrum miasta naraża lokatorów na zgiełk i hałas spowodowany przejeżdżającymi tuż obok samochodami lub tramwajami, wszechobecny kurz, i wdychanie spalin. Trudno też jest uprawiać warzywa w ogródku ponieważ, nie dość że taki ogródek bywa za mały na jakąkolwiek uprawę to jeszcze zbyt duża obecność metali ciężkich w powietrzu i ziemi czyni je mało zdrowymi.
Jeżeli miejski dom podłączony jest do sieci wodno kanalizacyjnej to od właściciela domu pobierana jest co miesiąc zaliczka na zimną i, o ile taka jest, ciepłą wodę, wywóz nieczystości i odprowadzenie ścieków, a także na koszty ogrzewania miejskiego. Opłacany jest również podatek gruntowy, odprowadzony na konto miasta.
Dodatkowo każdy właściciel płaci gaz i prąd, ewentualnie telewizję kablową.
Jak widać koszty kształtują się dość wysoko, więc może jednak warto pomyśleć o domu z ogródkiem, ale poza miastem np. Osiedle domów jednorodzinnych “ Błękitny Józefów” pod Warszawą, czyli blisko do Warszawy, ale mieszkanie w cichej i spokojnej okolicy.
A może jednak domek na wsi
Dom na wsi nadaje się do zamieszkania przez rodzinę, a szczególnie rodzinę posiadającą dzieci. Własny ogródek, w którym można hodować warzywa i kwiaty, przestrzeń do zabawy i wypoczynku, świeże powietrze, prywatność, cisza i spokój, to niewątpliwie godne rozważenia atuty. Ale należy wziąć pod uwagę kilka wad, być może niespecjalnie uciążliwych, lecz koniecznych do zaakceptowania.
Przede wszystkim koszenie trawnika. Jeżeli wokół domu rośnie gęsta trawa, to przycinanie jej jest zabiegiem pielęgnacyjnym. Prawidłowo koszony trawnik po pewnym czasie stanie się odporny na gniecenie spowodowane chodzeniem po nim, będzie gęstszy i bardziej sprężysty. Drugą, uciążliwą koniecznością jest odśnieżanie podjazdów, co dość zniechęca w szczególnie śnieżne zimy. Oczywiście w mieście takie pracy również są niezbędne, ale ze względu na dużo mniejsze zaśnieżenie czynności te są mniej uciążliwe i szybciej wykonywane.
Jeżeli chodzi o opłaty, to tu jest o wiele lepiej. Woda zazwyczaj, jeżeli jest to dom na wsi, ciągnięta jest ze studni, zamiast kanalizacji istnieje zbiornik na nieczystości, który co jakiś czas jest opróżniany, a za to jest opłata jednorazowa, określona w cenniku. Oczywiście prąd płacimy oddzielnie, natomiast gaz jest przeważnie dostarczany w zbiornikach i też płatny oddzielnie, jednorazowo. Gazem płynnym możemy również ogrzewać mieszkanie.
Zasadniczo koszty mieszkania w domu w mieście i w domu poza miastem są porównywalne, lecz swoboda jakiej doświadcza się w budynku otoczonym dużym ogrodem. jest czynnikiem przemawiającym na korzyść takiego zamieszkania.