Jesień i zima, a także wczesna wiosna to czas, w którym szczególnie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje. Podatność na działanie wirusów i bakterii, dodatkowo wzmaga wszechobecny smog oraz suche powietrze w pomieszczeniach. Schorzenia w obrębie dróg oddechowych najczęściej zaczynają się od wysuszonego, podrażnionego gardła, kaszlu i kataru. Dlatego ważne jest, aby już przy pierwszych objawach rozwijającej się infekcji podjąć właściwe działania. W przeciwnym razie infekcja szybko może spowodować zapalenie krtani, oskrzeli a nawet płuc. Uważać powinny szczególnie osoby starsze, palacze oraz rodzice na swoje dzieci, gdyż to oni najczęściej narażeni są na tak częste o tej porze roku choroby układu oddechowego.
Dzisiaj nieodzowną rolę w leczeniu, a także nawilżaniu i detoksykacji dolnych i górnych dróg oddechowych pełni nebulizator. Skuteczność inhalatora potwierdzają nie tylko lekarze, ale również rodzice, którzy najczęściej zaopatrują się w to urządzenie już przy pierwszej chorobie swojej pociechy. Inhalacje z użyciem specjalistycznego sprzętu do nebulizacji, nie tak dawno dostępnego tylko w placówkach medycznych, polegają na rozproszeniu leku lub soli fizjologicznej na mikroskopijne cząsteczki, tworząc mgiełkę. Następnie chory podczas zabiegu wchłania tę mgiełkę wraz z niewidocznymi cząsteczkami lekarstwa, które docierają głęboko do zainfekowanego lub podrażnionego miejsca układu oddechowego.
Nebulizacja może służyć do podawania leków w przebiegu m. in. takich chorób jak: astma, rozedma płuc, mukowiscydoza, POCHP, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie krtani, czy zakażenie układu oddechowego. Jednocześnie jednymi z najczęściej przeprowadzanych inhalacji poza chorobowo, są te z soli fizjologicznej. Sól fizjologiczna doskonale nawilża drogi oddechowe oraz ułatwia ich oczyszczanie, usuwając zaległą wydzielinę. Jest wskazana dla osób przebywających w suchych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, palaczy oraz mieszkańców miast borykających się z problemem smogu.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nebulizatorów. Ich cena kształtuje się w przedziale od 100 do 300 zł. Niestety, nie każde urządzenie może w pełni zaspokoić nasze oczekiwania, dlatego przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją oraz opiniami dotyczącymi wybranego sprzętu. Jednym z najważniejszych wyznaczników, czy dany sprzęt jest wart zakupu, to informacja do jakiego rozmiaru urządzenie rozbija cząsteczki leku podczas nebulizacji. Rozbita cząsteczka powinna być mniejsza od 5 μm. Dzięki tej danej (MMD) mamy pewność, że lek zostanie właściwie zaaplikowany w najdalsze miejsce układu oddechowego i nie zatrzyma się w górnych drogach oddechowych.
Warto również wziąć pod uwagę ergonomię i komfort użytkowania urządzenia. Im mniejszy inhalator, tym łatwiej go spakować np. na wyjazd lub do pracy. Ponadto większość nebulizatorów podczas pracy wytwarza hałas, który może przeszkadzać w zabiegu szczególnie dzieciom. Biorąc pod uwagę powyższe spostrzeżenia, wartą rozważenia wydaje się propozycja rodzimego producenta nowoczesnego inhalatora membranowo–siateczkowego Intec Twister Mesh. To jeden z najmniejszych i najlżejszych (150g) inhalatorów dostępnych na rynku. Jest też bezszelestny. Cena nebulizatora Intec Twister Mesh w sklepach internetowych zaczyna się od 239 zł.