1. Wyraź je
Emocji nigdy nie należy tłumić. Oczywiście nie chodzi o to, by wybuchać złością np. na swojego szefa (może się to źle skończyć), ale o to, by prędzej czy później skonfrontować się z trudnymi uczuciami. Ich wyrażanie może przybierać bardzo różne formy.
2. Wygadaj się komuś
Jeżeli dotknęły Cię negatywne emocje, nie tłum ich w sobie. Spotkaj się z przyjaciółką i dokładnie nazwij to, co je w Tobie wywołało. W ten sposób skontaktujesz się z samą sobą.
Masson @ shutterstock.com
3. Pisz pamiętnik
Jeżeli masz trudność w wyrażaniu emocji, naucz się pisania o nich. Co wieczór zrób podsumowanie minionego dnia i zapisz, co Cię zabolało, rozzłościło, doprowadziło do łez lub do wściekłości. Nauczysz się nazywania uczuć i ich wyrażania - w formie pisemnej.
Dean Drobot @ shutterstock.com
4. Uprawiaj sport
Aktywność fizyczna pomaga rozładować napięcie (np. seksualne) i sprawia, że nie kumulujesz w sobie gniewu, złości i innych negatywnych emocji. Znakomicie niweluje również smutek, dzięki temu, że pod jej wpływem zaczynają się wydzielać endorfiny.
5. Zapisz się na psychoterapię
Jeżeli żadna z powyższych metod nie sprawdziła się w Twoim przypadku, to spróbuj udać się do profesjonalistów. Coraz więcej ludzi ma problem z wyrażaniem uczuć i emocji, ich określaniem i kontaktowaniem się ze sobą. Psychoterapia nauczy Cię rozpoznawania emocji, a także ich rozsądnego wyrażania oraz radzenia sobie z nimi, aby nad Tobą nie panowały.
Dean Drobot @ shutterstock.com