1. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie kondycyjne.
Jeśli wybierając się w góry, planujesz częste piesze wędrówki i podziwianie widoków z górskich szczytów, to powinieneś odpowiednio wcześniej zadbać o swoją kondycję. Najlepiej już na dwa miesiące przed wyjazdem zadbaj o poprawienie swojej kondycji fizycznej. Wystarczą dłuższe spacery, bieganie czy uprawianie Nordic Walking.
2. Zainwestuj w odpowiedni plecak.
Przed wyjazdem powinieneś zakupić odpowiedni plecak, który musi być przede wszystkim duży i pakowny, ale równocześnie niezbyt ciężki. Kupując plecak należy zwrócić uwagę na jego dopasowanie do swojej postury.
3. Kup odpowiednie buty.
Najlepiej jest kupić typowe buty, które są przeznaczone do chodzenia po górach, tzw. buty trekkingowe. Co prawda charakteryzują się one dosyć wysoką ceną, ale jeśli tylko zostaną odpowiednio dobrane, to posłużą nam przez kilka, dobrych lat – poza tym nie ma co tutaj oszczędzać, gdyż chodzi o wygodę, komfort wędrówek i co najważniejsze - bezpieczeństwo. Co ważne, powinniśmy kupić nieco większe buty i założyć do nich grubsze, trekkingowe skarpetki – w ten sposób unikniesz obtarć i urazów.
4. Odpowiednie ubranie również jest wskazane.
Powinieneś pamiętać o odpowiedniej ilości bielizny oraz kilku bluzkach na zmianę. Ubrania powinny być także dopasowane do pogody – zabierz coś lekkiego i krótkiego, gdy będzie ładna pogoda, ale także długie spodnie, ciepłą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową.
5. Prowiant i podstawowe naczynia.
Warto w góry zabrać ze sobą termos, sztućce, większy kubek, a także niewielki zapas pożywienia. Podczas wędrówek, które niejednokrotnie trwają dosyć długo nie zawsze będziemy mieć okazję, by kupić coś do jedzenia. W schroniskach posiłki często są dosyć drogie lub po prostu tamtejsze bufety nie oferują zbyt wielu potraw. Zawsze jednak można liczyć na darmowy wrzątek, aby zrobić sobie ciepłą herbatę lub kawę, a nawet zupkę błyskawiczną.
6. Codziennie powinieneś zjeść gorący posiłek.
Każdego dnia postaraj się przynajmniej zjadać jeden ciepły posiłek lub chociaż wypić gorącą herbatę, dzięki temu unikniesz zaparć i problemów trawiennych, które z pewnością nie są wskazane podczas pieszych wędrówek.
7. Pamiętaj o zestawie pierwszej pomocy.
Nie zapomnij o takich rzeczach jak: bandaż, woda utleniona oraz plastry. W razie potrzeby szybko opatrzysz niewielką ranę bez względu na miejsce, w którym się znajdziesz np. na jakimś szlaku górskim.
8. Miej przy sobie numery telefonów ratunkowych.
Zapisz na komórce numer telefonu Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR).