Czym jest metabolizm?
Ludzie, zajmujący się odchudzaniem lub zdrową dietą, nieustannie mówią o metabolizmie. Czym w ogóle on jest? W dużym skrócie tym mianem określa się przemianę materii, do której dochodzi w organizmie. Są to wszystkie reakcje biochemiczne, zachodzące w ciele, powiązane również z przemianami energetycznymi.
Kiedy dochodzi do metabolizmu? Jest on następstwem odżywiania organizmu i dostarczania mu wszystkich niezbędnych do życia wartości odżywczych. Metabolizm zachodzi nieustannie, nie ma w nim przerw, choć niekiedy pojawiają się spowolnienia. Wówczas może dochodzić do niekontrolowanego wzrostu wagi ciała.
Od czego zależy tempo metabolizmu?
Metabolizm może przebiegać z różną intensywnością, która potrafi się zmieniać pod wpływem rozmaitych czynników.
W głównej mierze zależy on od wieku oraz fazy rozwojowej. Inaczej wygląda także metabolizm u kobiet i mężczyzn.
Oprócz tego na jego intensywność potrafi wpływać stan zdrowia, ogólna kondycja, a niekiedy nawet pogoda, pora dnia lub roku.
Wszystkie te czynniki wpływają na przyspieszenie lub spowolnienie metabolizmu. Aby zachować optymalną wagę i czuć się dobrze, warto zatem wykorzystywać rozwiązania, które wspierają prawidłowe trawienie i procesy metaboliczne w organizmie. O czym warto pamiętać?
Prawidłowo skonstruowana dieta
Skoro metabolizm jest ściśle związany z odżywianiem się, warto przede wszystkim skupić się na kwestii zadbania o jadłospis oraz planowanie posiłków.
Podstawą jest oczywiście regularność. Posiłki powinno się spożywać co 3-4 godziny. Warto zrezygnować z jedzenia tylko 3 razy w ciągu dnia. Zdecydowanie lepsze dla metabolizmu jest wprowadzenie 5 mniejszych posiłków. Dzięki temu organizm cały czas ma wystarczającą ilość kalorii i nie musi robić zapasów.
Każdy posiłek powinien być odpowiednio zbalansowany, zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz błonnik – ułatwiający sprawne trawienie i dający uczucie sytości.
Przyprawy w codziennej diecie
Jeżeli zależy nam na przyspieszeniu metabolizmu, warto wprowadzić na stałe do diety dużą ilość przypraw. Wielkim wsparciem są zwłaszcza: pieprz kajeński, papryczki chilli, czosnek i cynamon. Wybierajmy produkty ze sprawdzonych źródeł, od renomowanych dostawców, jak choćby sklep z przyprawami SklepAgnex.pl.
Dzięki temu otrzymamy przyprawy wysokiej jakości, o aromatycznym smaku i zapachu, skutecznie wspierające procesy metaboliczne.
Wielkim wsparciem w przyspieszeniu metabolizmu jest kapsaicyna, która zwiększa termogenezę. Znajdziemy ją w papryczkach, pieprzu i imbirze. Z kolei czosnek stanowi bogate źródło ajoenu, który odpowiada za sprawną redukcję tkanki tłuszczowej.
Napoje pod stałą kontrolą
Oprócz samego pożywienia należy zadbać także o napoje. Podstawą jest oczywiście woda. Powinno się pić około 1,5 litra wody dziennie. Warto jednak pamiętać, że można ją przyjmować w formie naparów ziołowych lub herbat, które korzystnie wpływają na metabolizm.
Które napoje są najlepsze? Szczególnie dobrze działa zielona herbata, w której znajdują się katechiny, przyspieszające tempo metabolizmu. W jej przypadku dochodzi również do przyspieszenia termogenezy, jak przy niektórych przyprawach, omawianych powyżej.
Ciekawym wyborem do picia bywa napar z mięty. Zawarte w niej składniki pobudzają wydzielanie soków trawiennych, co wspomaga pracę układu pokarmowego. Warto zatem sięgać po miętę zwłaszcza po posiłkach.
Kilka kroków do lepszej formy
Oprócz kwestii związanych z prawidłowym odżywianiem się, powinniśmy też pamiętać, że tempo metabolizmu zależy także od kondycji organizmu. Warto zatem dbać o siebie, ograniczać źródła stresów i prowadzić higieniczny tryb życia, którego podstawą staną się wystarczająca ilość snu oraz regularna aktywność fizyczna.
W ten sposób buduje się solidne podstawy do przyspieszenia metabolizmu oraz zachowania pięknej sylwetki przez długie lata.