Konsultacja ze specjalistą
Jeżeli chcemy dobrze dla naszego dziecka, chcemy mu naprawdę pomóc i jesteśmy świadomymi rodzicami to kontakt ze specjalistą jest krokiem niezbędnym. Każde dziecko jest inne i każde potrzebuje indywidualnego podejścia. Specjalista, jakim może być np. pedagog, psycholog, lekarz pierwszego kontaktu, logopeda, terapeuta, nakreśli nam zasady postępowania z dzieckiem, powie co powinniśmy robić a czego unikać.
Wprowadzenie atmosfery spokoju
Dziecko wracając do domu po pobycie w szkole (sytuacja stresowa) musi mieć świadomość tego, że wraca do miejsca bezpiecznego. Dom powinien być dla niego azylem, punktem odniesienia, miejscem spokojnym, bezpiecznym, cichym. Nie możemy dokładać dziecku w domu kolejnych sytuacji, które mogłyby u niego wywoływać stres i zniechęcenie. Musi mieć ono miejsce, w którym będzie się uspokajało, wyciszało i ładowało baterie na kolejny dzień, pełen wyzwań.
Okazywanie miłości
Pokazujmy dziecku, że jest dla nas najważniejsze, że jego los nie jest nam obojętny oraz że zrobimy wszystko, by czuło się szczęśliwe, kochane i akceptowane przez najbliższych. Dzieci cierpiące na nerwice, czują się gorsze, nie wiedzą co się z nimi dzieje i dlaczego nie są tacy jak ich rówieśnicy. Naszym zadaniem jest pokazanie im, że są dla nas całym światem, bez względu na ich stan psychiczny w jakim się aktualnie znajdują.
Zainteresowanie
Okazywanie odpowiedniego zainteresowania dzieckiem, tego jak mu minął dzień w szkole, co robiło podczas przerw między lekcjami, czy rozmawiało z kolegą/koleżankom, z kim siedzi w ławce, co ma na zadanie domowe, jak się dzisiaj czuje itp. Te informację pokażą dziecku, że się nim interesujemy, ale będą także przydatne dla nas rodziców w dalszym podstępowaniu dotyczącym leczenia i terapii dziecka.