Drewno w ogrodzie wymaga zabezpieczenia, zwłaszcza elementy wkopywane w ziemię, które narażane są na działanie szkodliwych czynników, takich jak: wilgoć, woda i związki organiczne znajdujące się w glebie. - Najważniejsza jest profilaktyka, która ogranicza ryzyko niszczenia drewna. W przypadku, gdy ma ono bezpośredni kontakt z podłożem, to specjalna impregnacja, która chroni drewniane powierzchnie przed wnikaniem wody, wilgoci oraz działaniem agresywnych związków organicznych, a tym samym przed powstawaniem próchnicy i degradacją – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.
www.ultrament.pl
Profesjonalny środek do ochrony drewna przed próchnicą to produkt bitumiczny, który nałożony na część wkopywaną w ziemię tworzy szczelną powłokę konserwującą. Dzięki temu drewno staje się odporne na przenikanie wilgoci i agresywnych związków organicznych występujących w glebie, które odpowiadają za pojawianie się próchnicy i niszczenie tego materiału. Zwykle aplikuje się 2-3 warstwy produktu, a opakowanie 1-litrowe starcza na pokrycie 4 m2 drewna.
www.ultrament.pl
Jeżeli nie chcemy kupować profesjonalnego środka, drewno można zaimpregnować korzystając z domowych sposobów. Najstarszą metodą jest opalanie elementów (np. nad ogniskiem czy palnikiem gazowym), które później będą zakopane w gruncie. To tani sposób, choć jego realizacja jest dość archaiczna i kłopotliwa.
www.ultrament.pl
Zanim przystąpimy do impregnacji drewna przed próchnicą, przy użyciu profesjonalnych czy domowych środków, powierzchnie należy odpowiednio przygotować.
- Po pierwsze - należy oczyścić elementy drewniane, usuwając zabrudzenia, plamy z oleju, stare powłoki malarskie, wykwity solne i wycieki żywicy. Aby pozbyć się wykwitów solnych, powierzchnie trzeba wyszorować twardą szczotką. Starą farbę można zdrapać metalową szpachelką, zetrzeć papierem ściernym lub zeszlifować ręcznie czy przy użyciu szlifierki elektrycznej. W usunięciu żywicy pomoże roztwór nitro, a tłustych plam z oleju – mydliny lub benzyna ekstrakcyjna.
- Po drugie – drewno należy wysuszyć. To ważne, ponieważ aby tego rodzaju impregnacja odniosła skutek, musi być nanoszona na drewno o poziomie wilgotności nieprzekraczającym 10%. Dlatego nie powinno się jej wykonywać na deszczu czy przy zbliżających się opadach. Dodatkowo na dworze powinna panować dodatnia temperatura, minimum 10 st. C.
- Po trzecie – powierzchnie drewniane impregnujemy aplikując środek za pomocą pędzla, który umożliwia dokładne rozprowadzenie masy bitumicznej. Warto nałożyć 2-3 warstwy zachowując ok. 60-minutowe odstępy, pozwalające na wyschnięcie preparatu. Dzięki temu stworzy się solidną powłokę, która ochroni drewno przed wnikaniem wilgoci, a co za tym idzie – powstawaniem próchnicy. Po upływie 12 godzin od zaaplikowania ostatniej warstwy, drewno można wkopać w ziemię.
www.ultrament.pl
Drewniane elementy wyposażenia czy wystroju ogrodu mogą cieszyć oko przez lata, jeżeli zawczasu zadba się o ich właściwą ochronę. Trzeba przy tym pamiętać, że ważne jest impregnowanie nie tylko tych widocznych elementów, ale także tych, które znajdą się pod ziemią, szczególnie że są najbardziej narażone na działanie szkodliwych czynników występujących w glebie, które odpowiadają za próchnicę i degradację drewna.