Rzadką przyczyną tego zjawiska są choroby wewnętrzne lub niedobór witamin. Jeżeli jednak twoje paznokcie są mocne, a pomimo to się rozdwajają, to przyczyną mogą być czynniki zewnętrzne. W wielu przypadkach wynika to ze stopnia nawilżenia – może być go za dużo lub za mało.
Typowym jednak czynnikiem warunkującym rozdwajanie się paznokci jest następujące po sobie przesuszenie i nawilżenie ich płytki. W wyniku tego stają się one bardzo suche i łamliwe. Najczęściej ma to miejsce w okresie zimowym, gdzie wilgotność powietrza jest niska. Jak się przed tym zabezpieczyć? Najlepiej stosować balsamy, które zawierają alfahydroksykwasy lub lanolinę. Przed zastosowaniem tego rodzaju kuracji należy namoczyć w wodzie paznokcie przez około 5 minut.
subbotina @ 123rf.com
Dobrą profilaktyką będzie założenie rękawiczek ochronnych w trakcie wykonywania prac domowych, które wymagają moczenia rąk. Najlepsze są te rękawice, które są wykonane z gumy i posiadają bawełnianą podszewkę.
W przypadku, gdy paznokcie są za bardzo miękkie, to może to oznaczać, iż są one zbytnio nawilżone, albo uszkodzone przez substancje chemiczne, na przykład detergenty, czy płyny do naczyń. W takim przypadku niezwykle pomocne może być pokrycie płytki paznokcia specjalnym lakierem, który zawiera włókna nylonowe, mające za zadanie ją wzmocnić.
Musisz być łagodna dla swych paznokci, nadawaj im kształt drobniutkim pilniczkiem, delikatnie piłując końcówki w lekki łuk. Codzienne ulepszanie kształtu paznokcia, ale także i usuwanie wszelakich nierówności, pomagają w zapobieganiu kolejnym uszkodzeniom i rozdwojeniu. Trzeba unikać używania metalowych narzędzi do usuwania skórek. Jeżeli polerujesz paznokcie, to rób to zawsze zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, ale nigdy tam i z powrotem. Ruch ten może jedynie prowadzić do ich rozdwojenia.
Witamina H, czyli biotyna, przyjmowana doustnie sprawi, że stan naszych paznokci będzie nieco lepszy. Nie można jej jednak przyjmować w trakcie ciązy. Również wapń, minerały koloidalne i żelatyna będą wykazywały pozytywny wpływ na nasze paznokcie, choć w troszkę mniejszym stopniu niż biotyna.
Marina Kirezhenkova @ 123rf.com