USTNE WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ PRZEZ PRACODAWCĘ - CZY SKUTECZNE?
Nie można wykluczyć takiej sytuacji, że pracodawca zechce z pracownikiem rozwiązać umowę o pracę w nietypowy, ale bardzo popularny sposób tj. poprzez ustne oświadczenie złożone pracownikowi.
WAŻNE! Pierwsza wątpliwość jak tu powstaje dotyczy pytania, czy takie jednostronne oświadczenie złożone pracownikowi naruszające przepisy prawa pracy o rozwiązywaniu umów o pracę z pracownikami JEST WAŻNE. Naruszenie przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę w drodze jednostronnych czynności prawnych dokonywanych przez pracodawcę względem pracownika jest co do zasady ważne. Czy nawet te ustne oświadczenia są ważne!
WAŻNE! Każde oświadczenie pracodawcy tj. nawet ustne o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem jest ważne. Pamiętać należy jednak, że udowodnienie niezgodnego z prawem zakończenia stosunku pracy z pracownikiem może nastąpić, poprzez wytoczenie powództwa przed sądem pracy.
Problem: Oświadczenie woli przekazane ustnie przez bezpośredniego przełożonego pracodawcy.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 24 marca 1999 roku, I PKN 631/98, skuteczne jest każde oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem przekazane mu przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne.
Podsumowując, każde oświadczenie woli pracodawcy w przedmiocie zakończenia stosunku pracy jest skuteczne, nawet jeżeli jest to działanie niezasadne lub niezgodne z prawem lub dokonane przez osobą upoważnioną przez pracodawcę.
POCZĄTEK OKRESY WYPOWIEDZENIA
W dalszym ciągu dość kłopotliwe jest wskazanie momentu, w którym rozpoczyna się okres wypowiedzenia.
W doktrynie i orzecznictwie prezentowano różne stanowiska, ale obecnie przyjmuje się, że okres wypowiedzenia rozpoczyna się w momencie złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę o wypowiedzeniu umowy o pracę i kończy się z nadejściem terminu wypowiedzenia.
PRZYKŁAD: Pani Anna jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, a okres wypowiedzenia tej umowy w przypadku Pani Anny wynosi 1 miesiąc. Pracodawca złożył Pani Annie wypowiedzenie umowy o pracę w dniu 20 maja 2017 roku. Pani Anna jest w okresie wypowiedzenia już od momentu złożenia jej przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu a nie od końca miesiąca maja.
ODWOŁANIE DO SĄDU PRACY
Pracownik może dochodzić swoich uprawnień na drodze sądowej z tytułu wadliwego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Sprawy dotyczące rozwiązania umowy o pracę i przywrócenia do pracy mają charakter majątkowy. Należy pamiętać, żeby podać w odwołaniu do Sądu wartość przedmiotu sporu lub zaskarżenia. W sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi, przy umowach na czas określony - suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony - za okres jednego roku (art. 23(1) k.p.c.).
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).
adw. dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska
Kancelaria BCKG adwokaci
Treść artykułu oraz treści z nim związane - zamieszczone na niniejszej stronie internetowej mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być uznawane za poradę prawną w jakiejkolwiek sprawie. BCKG adwokaci nie ponoszą odpowiedzialności za żadne stwierdzenie umieszczone w treści na niniejszej stronie. Poszukujący porady prawnej powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.