Ustanie umowy o pracę odbywa się w dwojaki sposób. Przepisy kodeksu pracy rozróżniają rozwiązanie umowy o pracę oraz wygaśnięcie. Rozwiązanie umowy o pracę może zostać dokonane przez pracownika lub pracodawcę, z kolei wygaśnięcie umowy o pracę powodowane jest przez inne zdarzenia, czasami niezależne od stron. Niniejszy artykuł otwiera cykl, który zostanie poświęcony problematycznym zagadnieniem związanym z rozwiązaniem umowy o pracę, a w szczególności prawom pracownika, które są związane z tym zagadnieniem. Problem poruszony w tym artykule jest o tyle istotny, gdyż sprawa najwięcej trudności interpretacyjnych zwłaszcza pracownikom.
kurhan @ 123rf.com
USTNE WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ PRZEZ PRACODAWCĘ - CZY SKUTECZNE?
Nie można wykluczyć takiej sytuacji, że pracodawca zechce z pracownikiem rozwiązać umowę o pracę w nietypowy, ale bardzo popularny sposób tj. poprzez ustne oświadczenie złożone pracownikowi.
WAŻNE! Pierwsza wątpliwość jak tu powstaje dotyczy pytania, czy takie jednostronne oświadczenie złożone pracownikowi naruszające przepisy prawa pracy o rozwiązywaniu umów o pracę z pracownikami JEST WAŻNE. Naruszenie przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę w drodze jednostronnych czynności prawnych dokonywanych przez pracodawcę względem pracownika jest co do zasady ważne. Czy nawet te ustne oświadczenia są ważne!
WAŻNE! Każde oświadczenie pracodawcy tj. nawet ustne o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem jest ważne. Pamiętać należy jednak, że udowodnienie niezgodnego z prawem zakończenia stosunku pracy z pracownikiem może nastąpić, poprzez wytoczenie powództwa przed sądem pracy.
Problem: Oświadczenie woli przekazane ustnie przez bezpośredniego przełożonego pracodawcy.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 24 marca 1999 roku, I PKN 631/98, skuteczne jest każde oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem przekazane mu przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne.
Podsumowując, każde oświadczenie woli pracodawcy w przedmiocie zakończenia stosunku pracy jest skuteczne, nawet jeżeli jest to działanie niezasadne lub niezgodne z prawem lub dokonane przez osobą upoważnioną przez pracodawcę.
POCZĄTEK OKRESY WYPOWIEDZENIA
W dalszym ciągu dość kłopotliwe jest wskazanie momentu, w którym rozpoczyna się okres wypowiedzenia.
W doktrynie i orzecznictwie prezentowano różne stanowiska, ale obecnie przyjmuje się, że okres wypowiedzenia rozpoczyna się w momencie złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę o wypowiedzeniu umowy o pracę i kończy się z nadejściem terminu wypowiedzenia.
PRZYKŁAD: Pani Anna jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, a okres wypowiedzenia tej umowy w przypadku Pani Anny wynosi 1 miesiąc. Pracodawca złożył Pani Annie wypowiedzenie umowy o pracę w dniu 20 maja 2017 roku. Pani Anna jest w okresie wypowiedzenia już od momentu złożenia jej przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu a nie od końca miesiąca maja.
ODWOŁANIE DO SĄDU PRACY
Pracownik może dochodzić swoich uprawnień na drodze sądowej z tytułu wadliwego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Sprawy dotyczące rozwiązania umowy o pracę i przywrócenia do pracy mają charakter majątkowy. Należy pamiętać, żeby podać w odwołaniu do Sądu wartość przedmiotu sporu lub zaskarżenia. W sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi, przy umowach na czas określony - suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony - za okres jednego roku (art. 23(1) k.p.c.).
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).
adw. dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska
Kancelaria BCKG adwokaci
Treść artykułu oraz treści z nim związane - zamieszczone na niniejszej stronie internetowej mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być uznawane za poradę prawną w jakiejkolwiek sprawie. BCKG adwokaci nie ponoszą odpowiedzialności za żadne stwierdzenie umieszczone w treści na niniejszej stronie. Poszukujący porady prawnej powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.
Powiązane artykuły
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Tych błędów musisz unikać podczas rekrutacji do pracy
Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
-
Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których na pewno znajdziesz pracę
Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
Kamila
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą 2016-06-24 16:28:26 2016-05-10 13:16:48