Szczepionki mogą różnić się od siebie i zależą przede wszystkim od kraju, do którego się wybieramy w podróż. Ostatecznie zawsze lekarz decyduje na co należy się zaszczepić. Niniejszy artykuł zawiera podstawowe informacje na temat rodzaju zalecanych szczepionek w przypadku zagranicznych podróży.
1. Zaplanuj szczepionki dużo wcześniej.
Szczepionki powinny być aplikowane odpowiednio wcześniej – zalecany termin zgłoszenia się do placówki lekarskiej to około 6-8 tygodni przed wyjazdem (minimalnie 4 tygodnie). W przypadku krótszego czasu istnieje niestety spore ryzyko, że nasz organizm nie zdąży wyprodukować odpowiedniej ilości przeciwciał dla danej choroby i szczepionka nie będzie nas skutecznie chronić.
2. Gdzie można wykonać takie specjalne szczepienia?
Szczepienia „podróżnicze” wykonywane są w stacjach sanitarno-epidemiologicznych lub innych wyspecjalizowanych placówkach. Jednak, jak się okazuje na niektóre choroby można zaszczepić się jedynie w kilku punktach szczepień w całym kraju (dotyczy to m.in. żółtej febry). Przed wizytą w tego typu punktach dobrze jest się wybrać do lekarza rodzinnego, który pokieruje nas dalej i określi konieczne szczepienia.
3. Szczepionki – obowiązkowe i zalecane.
Szczepionki można podzielić na te zalecane oraz obowiązkowe, a ich wykonanie jest zależne od sytuacji epidemiologicznej w kraju, do którego planujemy się wybrać. Wśród szczepionek zalecanych można wymienić m.in. szczepionki przeciwko WZW typu A i B, szczepionkę przeciwko tężcowi i błonicy, szczepionki przeciwko poliomyelitis, durowi brzusznemu oraz zapaleniu opon mózgowych. Natomiast szczepionki obowiązkowe to szczepionki przeciwko żółtej febrze.
4. Lista szczepionek, które przydadzą się podczas podróży do określonego regionu na świecie.
Europa – tutaj istnieje niewielkie zagrożenie chorobami zakaźnymi. Zaleca się więc jedynie szczepionkę przeciwko tężcowi, polio, błonicy. Natomiast jadąc do krajów bałkańskich zaleca się również szczepienie przeciwko WZW typu B.
Azja- szczepionki przeciwko tężcowi, polio, błonicy. Wybierając się w podróż do Indonezji, Hongkongu, Filipin, Izraela lub Tajlandii zaleca się dodatkowo szczepienie przeciwko durowi brzusznemu, WZW A oraz B.
Afryka - WZW typu A i B, żółta febra, błonica, tężec, polio, dur brzuszny.
Ameryka Południowa - WZW typu A i B, żółta febra, błonica, tężec, polio, dur brzuszny.
Australia – wymagane są jedynie szczepionki podstawowe (przeciwko polio, błonicy i tężcowi).
Ameryka Północna - USA, Kanada, Gwadelupa – zaleca się podstawowe szczepionki (przeciwko polio, błonicy i tężcowi). W przypadku podróży na Wyspy Bahama, Puerto Rico, Jamajkę, Grenadę czy Nikaraguę zaleca się również szczepienie przeciwko WZW B. Z kolei jadąc na Kostarykę i Gwatemalę należy zaszczepić się przeciwko WZW typu A.