Kim jest dietetyk?
Wiedza, jaką posiada specjalista do spraw żywienia nie ogranicza się tylko do znajomości kalorii w produktach i rozróżniania zdrowego, wartościowego jedzenia od tego, które niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Dietetyk to osoba, która zna racjonalne sposoby odżywiania, potrafi określić jakość produktów, ich wartość i zapotrzebowanie. Bardzo dobrze odnajduje się w środowisku gastronomicznym, a swoją wiedzę wykorzystuje do stworzenia odpowiednio zbilansowanej, dopasowanej pod jednostkę diety. Coraz częściej specjaliści poszerzają swoje umiejętności o techniki motywacyjne oraz wiedzę z zakresu psychologii, aby stanowić wsparcie dla swoich usługobiorców.
Kiedy przydadzą się konsultacje dietetyczne?
Z usług doradcy powinien skorzystać każdy, kto pragnie zmiany stylu odżywiania na zdrowszy i bardziej racjonalny. Najczęstszym problemem, który sprowadza na wizytę u specjalisty jest nadwaga - chęć zrzucenia zbędnych kilogramów bardzo motywuje do zmian w codziennej diecie. Konsultacje dietetyczne pomogą w takim wypadku przybliżyć zapotrzebowanie na określone produkty, stworzona zostanie także dieta redukcyjna. Dietetyk jest również deską ratunku dla osób cierpiących na choroby bezpośrednio związane z jadłospisem. Przy problemach z tarczycą, celiakią (nietolerancją na gluten) czy cukrzycą wymagana jest specjalna dieta eliminująca szereg produktów. Doradca żywieniowy może pomóc osobom, których interesuje dieta wegetariańska lub wegańska, a nie posiadają wystarczającej wiedzy, by ich menu dostarczało wszystkich niezbędnych składników. Konsultacje dietetyczne online i stacjonarne przydadzą się także w sytuacji, gdy marzy się o wyrzeźbieniu i poprawie sylwetki w połączeniu z prowadzeniem aktywnego trybu życia. Niezbędne jest wtedy dostarczanie do organizmu składników, które pomogą mu zregenerować się po ćwiczeniach. Ponadto, istnieją takie motywy jak brak wystarczających środków finansowych, czasu lub umiejętności, by przygotować sobie odpowiednie posiłki - wtedy także pomoc dietetyka będzie nieoceniona.
Jak przebiega pierwsze spotkanie?
Pierwszy kontakt wymaga od specjalisty, aby poznał swojego pacjenta. Dlatego właśnie podczas konsultacji zostanie przeprowadzona ankieta lub wywiad, dzięki któremu dobry dietetyk dowie się o nawykach żywieniowych, zdrowiu i aktywności. Następnie odbywają się pomiary wzrostu i masy ciała. Warto mieć przy sobie aktualne wyniki badań i dobrze określone cele - ułatwi to doradcy stworzenie prawidłowego planu żywieniowego. Już na pierwszej wizycie jest możliwość otrzymania wstępnych wytycznych oraz propozycji posiłków. Całe spotkanie trwa przeciętnie godzinę.
Czy warto korzystać z takich usług?
Od dietetyka oczekiwać można nie tylko wsparcia w zmianie nawyków żywieniowych i odmienienia swojej codziennej diety. Osoba ta daje także psychiczne wsparcie oraz motywację pozwalającą osiągnąć cel. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, przez co uwzględniane są lubiane smaki, domowy budżet oraz potrzeby. Warto zatem udać się do doradcy i samemu przekonać się, jakie pozytywne zmiany można wprowadzić w życie.
Jeśli czujesz, że powinieneś schudnąć lub cierpisz na chorobę wymagającą ścisłej diety, warto skontaktować się z dobry dietetykiem, któego wiedza oraz doświadczenie w branży pozwoli przygotować profesjonalny i przede wszystkim bezpieczny plan żywnościowy gwarantujący zadowalające efekty.