Problem ten często jest wyolbrzymiany przez rodziców, ale w większości wypadków kolka nie jest groźna. Jedynie w sporadycznych sytuacjach może być ona niebezpieczna dla naszej pociechy. W większości wypadków wystarczy wypróbować standardowe, znane od wieków domowe sposoby.
JAK POZBYĆ SIĘ KOLKI?
- Nie denerwuj się. Twój stan będzie przenosił się na dziecko. Wielu lekarzy zauważa, że dzieci chłoną nasze emocje i panika maluszka jest również spowodowana tym, że wyczuwa iż rodzic nie radzi sobie z sytuacją.
- W przypadku, gdy karmisz dziecko piersią zrezygnuj na jakiś czas z produktów mlecznych. Być może właśnie one powodują kolkę u malucha. Podobny problem może być w przypadku stosowania w diecie potraw wzdymających naturalnie jak brokuły, kapusta, czy rośliny strączkowe. Ich również możesz przez pewien czas nie spożywać celem prostego eksperymentu.
- Ulgę dziecku może przynieść herbata z kopru włoskiego.
- Popracuj nad techniką karmienia malucha – w sytuacji, gdy karmisz piersią ważne jest, by robić to tak, aby dziecko nie połykało powietrza, które następnie może powodować wzdęcie. Rób to spokojnie, poświeć wystarczająco dużo czasu na karmienie dziecka.
- Zmień butelki i użyj specjalnego smoczka – taki smoczek powinien zapobiegać połykaniu powietrza przez dziecko. Tym sposobem również zmniejszysz ryzyko wzdęć.
KIEDY Z KOLKĄ DO LEKARZA?
Porady specjalisty należy zasięgnąć w sytuacji, gdy kolka przybiera bardzo agresywny wymiar. Jeżeli dziecko pomimo wszelkich dokładanych przez nas starań nie przestaje płakać i krzyczeć, a dolegliwości w jego brzuszku nadal są zauważalne. W skrajnych przypadkach długo utrzymujące się dolegliwości mogą świadczyć o problemach dziecka z przepukliną, biegunkami czy chorobami układu moczowego