Kolka niemowlęca to jeden z większych problemów z jakim przyjdzie się zmierzyć młodym rodzicom. Kolka to nic innego jak długi, trwający często po kilkanaście minut płacz dziecka połączony nierzadko z krzykiem. Najczęściej przed 3 miesiącem życia dziecka. Kolkę powodują gazy jelitowe i wzdęcie. Jej objawem będzie również stolec o zielonym zabarwieniu z odrobiną śluzu.
Problem ten często jest wyolbrzymiany przez rodziców, ale w większości wypadków kolka nie jest groźna. Jedynie w sporadycznych sytuacjach może być ona niebezpieczna dla naszej pociechy. W większości wypadków wystarczy wypróbować standardowe, znane od wieków domowe sposoby.
JAK POZBYĆ SIĘ KOLKI?
- Nie denerwuj się. Twój stan będzie przenosił się na dziecko. Wielu lekarzy zauważa, że dzieci chłoną nasze emocje i panika maluszka jest również spowodowana tym, że wyczuwa iż rodzic nie radzi sobie z sytuacją.
- W przypadku, gdy karmisz dziecko piersią zrezygnuj na jakiś czas z produktów mlecznych. Być może właśnie one powodują kolkę u malucha. Podobny problem może być w przypadku stosowania w diecie potraw wzdymających naturalnie jak brokuły, kapusta, czy rośliny strączkowe. Ich również możesz przez pewien czas nie spożywać celem prostego eksperymentu.
- Ulgę dziecku może przynieść herbata z kopru włoskiego.
- Popracuj nad techniką karmienia malucha – w sytuacji, gdy karmisz piersią ważne jest, by robić to tak, aby dziecko nie połykało powietrza, które następnie może powodować wzdęcie. Rób to spokojnie, poświeć wystarczająco dużo czasu na karmienie dziecka.
- Zmień butelki i użyj specjalnego smoczka – taki smoczek powinien zapobiegać połykaniu powietrza przez dziecko. Tym sposobem również zmniejszysz ryzyko wzdęć.
KIEDY Z KOLKĄ DO LEKARZA?
Porady specjalisty należy zasięgnąć w sytuacji, gdy kolka przybiera bardzo agresywny wymiar. Jeżeli dziecko pomimo wszelkich dokładanych przez nas starań nie przestaje płakać i krzyczeć, a dolegliwości w jego brzuszku nadal są zauważalne. W skrajnych przypadkach długo utrzymujące się dolegliwości mogą świadczyć o problemach dziecka z przepukliną, biegunkami czy chorobami układu moczowego
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55