Czym jest i jak działa nebulizator?
Nebulizator jest oczywiście urządzeniem elektrycznym do przeprowadzania domowej inhalacji. Umożliwia rozproszenie w powietrzu płynnego lekarstwa lub też soli fizjologicznej w formie niewielkich kropelek, które docierają do naszych dróg oddechowych. Na rynku mamy do wyboru zazwyczaj dwa rodzaje urządzeń: pneumatyczne oraz ultradźwiękowe.
Woda utleniona do inhalacji
Zwykła sól fizjologiczna, którą z pewnością można znaleźć w każdej domowej apteczce, po zastosowaniu w nebulizatorze bardzo silnie nawilży śluzówkę oraz spowoduje łatwiejsze odkrztuszanie i złagodzi objawy takich infekcji jak zapalenie zatok, katar, zapalenie tchawicy, krtani czy oskrzeli.
W jakich przypadkach nie należy stosować nebulizatora?
Istnieją medyczne przeciwwskazania, w przypadku których osoby cierpiące na określone dolegliwości nie mogą używać nebulizatora. Mowa tutaj o takich schorzeniach jak: niewydolność serca lub płuc, nowotwory, gruźlica czy krwotoki z dróg oddechowych. Natomiast urządzenia, które działają na zasadzie ultradźwięków nie mogą być stosowane w przypadku dzieci poniżej pierwszego roku życia.
Nebulizator - pneumatyczny czy ultradźwiękowy?
Wybór określonego urządzenia jest zależny od dolegliwości, które najczęściej pojawiają się w naszym przypadku. I tak – pneumatyczne nebulizatory sprawdzą się doskonale w przypadku aplikacji antybiotyków, glikokortykosteroidów, leków rozszerzających oskrzela i mukolityków. Natomiast nebulizatory ultradźwiękowe ograniczają się głównie do leków mukolitycznych i chlorku sodu.
Pneumatyczne mimo szerokiego zastosowania niestety sporo ważą i wytwarzają dosyć duże cząsteczki aerozolu. Urządzenia ultradźwiękowe są z kolei cichsze, wydajniejsze i efektywniejsze (jeśli chodzi o rozmiar kropelek), jednak charakteryzują się wyższą ceną i jak wspomniano wyżej mają ograniczony zakres leków do zastosowania.