Mimo że w pierwszych miesiącach dziecko dużo czasu spędza na spaniu, to w ciągu tego roku zaczyna już ingerować i interesować się otaczającym go światem. Dziecko chce poznać otaczający go świat i poruszać się w nim. W ciągu tych pierwszych miesięcy dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby. Pojawiają się u niego pierwsze ząbki.
Próbuje on raczkować i siadać. Zachodzą też duże zmiany w jego diecie. Rozpoznaje coraz więcej smaków i może jeść już wszystkie produkt. Rozpoznaje coraz więcej kształtów i jest już w stanie rozpoznać poszczególne osoby w jego życiu. Żeby lepiej poznać każdą zmianę zachodząca w organizmie dziecka, zapoznajcie się z każdym miesiącem z osobna.
Pierwszy miesiąc dziecka
W pierwszym miesiącu niemowlę jest jeszcze bardzo delikatne. Jego skóra jest cienka i zarumieniona. Głowa niemowlaka wydaje się duża względem jego małego i drobnego ciałka. Dziecko w tym czasie może przybrać, na wadzę nawet pięćset gramów. Ze światem go otaczającym kontaktuje się tylko poprzez dotyk. Wystarczy je delikatnie dotknąć a, poruszy się ono, nieprzyzwyczajone do takich doznań. Jeśli muśniemy dziecko po twarzy, instynktownie otworzy ono usta przygotowane na pokarm. W tym czasie dziecko bardzo dużo śpi. Nie je też zbyt dużo.
Drugi miesiąc życia dziecka
W tym czasie dziecko przestaje być już noworodkiem. Ciało dziecka nabiera trochę tłuszczyku. Może się już samo domagać pokarmu, ponieważ jego usta się powiększają. Tak samo i reszta ciała staje się odrobinę większa. Dziecko nie jest już zupełnie nieświadome tego, co się wokół niego dzieje. Położone na brzuszku może samodzielnie podnieść już główkę na około dziesięć sekund. Niemowlę rozpoznaje już mamę i reaguje na jej widok uśmiechem. Dotyka z ciekawością jej twarzy. W tym okresie dziecko domaga się już trochę więcej jedzenia i w ciągu dnia jest więcej chwil, kiedy nie śpi niż miesiąc temu. Dziecko wypowiada swoje pierwsze sylaby.
Miesiąc trzeci życia dziecka
W trzecim miesiącu dziecko może już poruszać główką w górę i w bok. Objawia się także chęć dziecka do poznawania swojego ciała. Dotyka swojego brzuszka i nogi. Z ciekawością przygląda się swoim rączką, które bardzo chętnie wsadza do buzi. Należy to hamować, dając dziecku smoczka, albo zakładając dziecku skarpetki na rączki. W tym miesiącu tak jak poprzednim dziecko przybiera na wadze, aż siedemset gramów.
Czwarty miesiąc dziecka
Dziecko coraz więcej się porusza. Może już unieść główkę i klatkę piersiową. Chętnie wyciąga rączki po zabawki oraz do jedzenia. Nie może się jeszcze bawić dwoma zabawkami naraz, ale chętnie zajmuje się jedną. Obserwuje z uwagą świat otaczający go. Wypowiada już coraz więcej głosek wargowych. Dziecko czteromiesięczne ma ustalony tryb dnia, w którym zawarte są dwie, albo trzy drzemki. Niemowlę może już głośno się śmiać.
Piąty miesiąc dziecka
Dziecko widocznie zwiększa swoje rozmiary. Jego długość jest o dziesięć centymetrów dłuższa od te z pierwszego miesiąca. A waga jest zazwyczaj dwa razy większa od wagi dziecka w pierwszym miesiącu. Dziecko coraz więcej się rusza i chętniej się bawi. Nie jednak chwycić zabawki obiema rączkami. Gaworzenie wychodzi mu coraz lepiej i coraz chętniej otwiera buźkę, by właśnie coś „powiedzieć".
Szósty miesiąc życia
W tym momencie zaczynamy dostrzegać różnicę u naszego niemowlęcia od innych dzieci. Dziecko może już odróżnić zabawkę od swojego ciała. Rozpoznaje też już swoje części ciała. Może przewrócić się z brzuszka na plecy, czy też na odwrót. Półroczne dziecko może już jeść przeciery i soki z warzyw. Ważne jest to, że półroczne dziecko może mieć już pierwsze ząbki. Dziecko coraz więcej gaworzy i coraz uważniej obserwuje otaczający go świat i chce się z nim zapoznać.
Siódmy miesiąc życia
W tym okresie maluch może się już poruszać. Zaczyna pełzać, siadać i podciągać się do góry. W tym czasie dziecko może już chwycić zabawkę w obie dłonie i bawić się nimi. Bywa, że dziecko w tym okresie może już obracać zabawkami i manipulować nimi. Maluch może już reagować na swoje imię. Uczy się gryźć i żuć pokarm.
Ósmy miesiąc życia dziecka
Dziecko ośmiomiesięczne może już klaskać, machać raczkami. Siedzi już samodzielnie jednak trudno mu utrzymać równowagę. Nie umie jeszcze trzymać przedmiotów opuszkami palów, tylko całą dłonią. Dziecko w tym okresie może już jeść mięso i produkty zbożowe. Potrafi również obracać się wokół własnej osi.
Dziewiąty miesiąc życia
Dziecko zaczyna raczkować. Siada już samodzielnie i może utrzymać równowagę. Zaczyna wypowiadać poszczególne sylaby jak „ma-ma”. Rozumie i świadomie naśladuje różne zabawy manualne. Maluch mający dziewięć miesięcy wazy już około siedmiu kilogramów.
Dziesiąty miesiąc dziecka
Dziecko w tym okresie jest bardzo ruchliwe. Szybko raczkuje i siada. Bawi się zabawkami. Naśladuje mimikę osób ze swojego otoczenia. Jego dieta jest zróżnicowana. Nie może jednak jeść jeszcze tłuszczy roślinnych i zwierzęcych.
Jedenasty miesiąc życia dziecka
Maluch jest już naprawdę sprawny. Stawia swoje pierwsze kroki, samodzielnie staje na nogach i przytrzymuje się mebli. Bawi się coraz dłużej w coraz to nowszy sposób. Może już turlać piłkę. Maluch w tym wielu może już przytrzymać i zjeść warzywa, czy owoce pokrojone na ćwiartki. Maluch może też zjeść biszkopty. Rozpoznaje już większość ludzi ze swojego otoczenia oraz poznaje kształty. Może bez problemu na obrazkach wskazać kota, czy psa.
Dwunasty miesiąc życia dziecka
Dziecko mające rok może już w pełni rozpoznawać otoczenie i ludzi. Zaczyna wypowiadać coraz więcej słów oraz zaczyna ono chodzić i robi to coraz częściej. Maluch w tym momencie waży trzy raz więcej niż w momencie narodzin. Roczne dziecko posiada około siedmiu ząbków. W tym momencie dziecko jest już bardzo rozwinięte w porównaniu to jego zachowań, które miał w pierwszym miesiącu jego życia.
@ shutterstock.com