Jakich objawów nie powinnaś lekceważyć?
Ból brzucha to często spotykana dolegliwość w ciąży. Słaby ból brzucha, który nie zdarza się często i nie trwa długo, nie musi oznaczać czegoś złego. To może być efekt rozciągających się wiązadeł. Jeśli jednak twój ból brzucha pojawia się często i jest bardzo intensywny, nie lekceważ go. Nie należy także lekceważyć, kuć występujących po jednej lub obu stronach macicy, ponieważ może to być oznaka przedwczesnego porodu, ciąży pozamacicznej, albo poronienia.
Ból promieniujący o charakterze skurczowym może także być powodem do obaw, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból barków i odbytnicy. To może, być oznaka ciąży pozamacicznej. Natomiast ból w górnej części brzucha w okolicach wątroby to objaw wskazujący na poważne zatrucie ciążowe.
Krwawienie w ciąży to jeden z najbardziej niepokojących objawów dla kobiet w ciąży. Jednak niewielkie krwawienia z pochwy na początku oraz na dalszych etapach ciąży są często spotykanie i nie powinny być powodem do niepokoju. Takie krwawienia występują najczęściej w momencie, w którym powinna pojawić się miesiączka, po odbytym stosunku lub bez żadnej wyraźniej przyczyny. Są jednak krwawienia, które mogą oznaczać poważne dolegliwości. Kiedy krwawieniu towarzyszy ból brzucha może to oznaczać poronienie w pierwszym etapie ciąży. Natomiast w dalszych miesiącach może to być oznaka problemów z łożyskiem. Jeśli krwawienie to duża ilość krwi w kolorze krwistoczerwonym to może oznaczać łożysko przodujące. Każde krwawienie, któremu towarzyszy ból jest niepokojącym objawem. Dlatego, jeśli cierpisz na taką dolegliwość, natychmiast udaj się do lekarza lub zadzwoń na pogotowie.
Nagłe bóle głowy, brzucha, czy kręgosłupa to często pojawiające się w ciąży dolegliwości. Jest to spowodowane tym, że twoje ciało ma teraz większy ciężar do dźwigania, a twój organizm pracuje na pełnych obrotach przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dlatego takie bóle nie muszą być oznaką poważnych dolegliwości. Jednak nie należy lekceważyć takich bóli jak ból w klatce piersiowej, który może być oznaką zakrzepu krwi w płucach. Bóle pachwin oraz pleców może być oznaką infekcji nerek, zwłaszcza gdy towarzyszą temu dreszcze i gorączka. Jeśli ból głowy jest silny, a twój wzrok traci ostrość, to może być oznaka zatrucia ciążowego.
Gorączka w ciąży jest zawsze niepokojąca dla wszystkich przyszłych mam. Jeśli jednak temperatura ciała nie przekracza trzydziestu ośmiu stopni Celsjusza i nie towarzyszy jej żadne inny objaw chorobowy to spokojnie możesz umówić się na wizytę do lekarza. Jednak wysoka gorączka, przy której temperatura ciała znacznie przekracza trzydzieści osiem stopni, powinna zmusić cię do natychmiastowego udania się na ostry dyżur. Biegunka w ciąży nie powinna niepokoić, jeśli nie zdarza się często. Jeśli jednak biegunka trwa dłużej niż jeden dzień, zgłoś się do lekarza. Biegunka pozbawia organizm płynów fizjologicznych, co jest bardzo niebezpieczne w czasie ciąży. W takim przypadku musisz zostać podłączona do kroplówki. Jeśli w stolcu zobaczysz krew lub śluz musisz natychmiast wezwać pomoc medyczną.
Kobieta w ciąży powinna wiedzieć jakie dolegliwości to naturalna reakcja jej ciała na nową sytuację, a jakie objawy mogą być niebezpieczne i musi udać się do lekarza. Taka wiedza da kobiecie czas na szybką reakcję, gdyby jedna z wyżej wymienionych niepokojących dolegliwości jej doskwierała. Może ona w ten sposób uratować swoje dziecko i swoje zdrowie. Warto, wiedzieć na jakie sygnały, które daje nam ciało, powinnyśmy zwracać szczególną uwagę w trakcie ciąży.