Zmęczenie i senność w trakcie ciąży
W ciąży pojawia się senność i zmęczenie to zazwyczaj pierwsze oznaki ciąży. Są one spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Kobieta w ciąży mogłaby spać przez dwanaście godzin podrząd, a i tak nie czułaby się do końca wypoczęta. Ciężarna kobieta ma duże zapotrzebowanie na sen i zdarza jej się zdrzemnąć w momentach lub miejscach, których zupełnie, by się nie spodziewała. Zmęczenie w trakcie ciąży jest odczuwalne niemal przez całą dobę.
Senność to normalny objaw w ciąży, więc nie należy się tym niepokoić. Jest, to coś, co każda kobieta w ciąży musi przejść i należy to przeczekać. Przyczyną odczuwania zmęczenia jest zwiększenie obciążenia serca, które musi pompować krew szybciej niż przed ciążą. Istotne jest też to, że podczas ciąży wzrasta poziom hormonu, który powoduje właśnie zmęczenie u kobiety. Tym hormonem jest progesteron. Do tego pojawiają się takie obawy jak mdłości i wymioty, co bardzo osłabia i męczy organizm kobiety. Podczas ciąży wzrasta także zapotrzebowanie na żelazo, a jego niedobór może powodować senność i zmęczenie.
Przyśpieszone krążenie krwi
Macica kobiety w trakcie ciąży potrzebuje dużo więcej krwi. Krążenie krwi przyśpiesza ze względu na duże zapotrzebowanie i zmiany, jakie zachodzą w ciele. To wszystko odbywa się kosztem energii matki dziecka. Przez to staje się ona zmęczona, a najprostsze czynności codzienne wyczerpują ją z całej energii. Problem pogłębia się też ze względu na rosnącą potrzebę oddawania moczu kilka razy w nocy. Rosnące dziecko uciska na pęcherz przez co kobieta musi często odwiedzać toaletę. To sprawia, że nie może się ona wystarczająco wyspać i nie wypoczywa podczas snu. Jeśli zmęczenie i osłabienie nasilają się, może to oznaczać za niski poziom żelaza we krwi matki. Jest to spowodowane tym, że żelazo jest wychwytywane przez dziecko i wytracane z organizmu matki. Może, to prowadzić do anemii i matki i dziecka dlatego ważne jest, żeby kobieta, której zmęczenie bardzo doskwiera, udała się do lekarza. Zaleci on wtedy odpowiednią dawkę, która unormuje poziom żelaza we krwi na odpowiedni.
W takcie ciąży wiele kobiet miewa wahania nastroju. Jest to spowodowane huśtawką hormonalną, jaką funduje nam w tym okresie nasz organizm. Kobieta może czuć się przepełniona radością, ale płakać jednocześnie. Przyczyną jest to, że ciąża to okres wielkich zmian zarówno w ciele, jak i w psychice każdej kobiety. W tym czasie zmienia się wszystko, Zmiana poglądów na świat, celów w życiu oraz hierarchii priorytetów. Wiele się też zmienia w związku z partnerem. Możemy zyskać większą więź ze swoim mężem lub całkiem ją utracić.
Wahania nastrojów w trakcie ciąży
To wszystko może powodować u kobiety wahania samopoczucia. Z jednej strony nie może opanować radości i wzruszenia, z powodu tego, że pod jej piersią rośnie nowe życie, a z drugiej targają nią mdłości i na nic nie ma siły. Czuje się przygnębiona, bo jej ciało nie już jest takie samo jak przed ciążą. Nie jest ona już pełna wigoru, a każda wykonywana czynność męczy ją coraz bardziej. Do tego dochodzi masa obowiązków, które często musi wykonywać sama. Czuje się ona źle w swoim ciele, nie mając wpływu na to, co się z nią dzieje. Ciało kobiety w ciąży cały czas pracuje, nawet podczas snu jej ciało działa na pełnych obrotach, by zadbać o malucha, który się tam rozwija. To