Odpowiednie wychowanie dziecka jest bardzo istotne, żeby umiało ono później samodzielnie i z podniesioną głową iść przez życie - jakie więc cechy należy w nim wspierać?
Pewność siebie - dziecko w tym przełomowym okresie może tracić pewność siebie, ze względu na zmiany wyglądu i pierwsze, nie zawsze szczęśliwe doświadczenia miłosne. Warto więc podsycać w nim pewność siebie, dbając jednak, by nie popadło w narcyzm.
Talenty - jeśli dziecko posiada jakieś umiejętności, należy dbać o ich właściwy rozwój, zapisując na kursy czy szkolenia. Jeśli w tym okresie młody człowiek nie będzie rozwijał swoich talentów, może nigdy później nie dorównać pod tym względem swoim kolegom i koleżankom.
Opanowanie emocji - młodym, dojrzewającym ludziom znacznie trudniej jest zapanować nad emocjami, tym bardziej, że są skrajne, często gwałtowne, odczuwane bardzo silnie, zmienne, a do tego niezależne od dziecka. Warto zatem wspierać w młodym człowieku opanowanie, dając dobry przykład.
Radzenie sobie z krytyką - to bardzo ważne, żeby dziecko nauczyło się, że nie zawsze wszyscy będą nas lubić, kochać i się nami zachwycać. Słowa krytyki mogą być zarówno niesprawiedliwe, jak i budujące, a umiejętność radzenia sobie z nią to wyznacznik dojrzałego człowieka.
Samodzielność - w okresie dojrzewania dziecko musi się nauczyć podejmowania własnych decyzji i odpowiedzialności za nie. Wychowanie w tym okresie to nauka przede wszystkim samodzielności, by dziecko potrafiło poradzić sobie bez pomocy rodziców w dojrzałym życiu i nie wolno zaburzać rozwoju dziecka pod tym względem swoją nadmierną kontrolą czy zaborczością!