Okres dojrzewania jest bardzo trudny zarówno dla nastolatka, jak i dla jego otoczenia. Pewne dziwne zachowania, zmiany w ciele, burza hormonów, bunt przeciwko dorosłym, ale i kształtowanie się psychiki młodego człowieka sprawiają, że to jednocześnie naprawdę ważny, przełomowy wręcz moment.
shutterstock.com
Odpowiednie wychowanie dziecka jest bardzo istotne, żeby umiało ono później samodzielnie i z podniesioną głową iść przez życie - jakie więc cechy należy w nim wspierać?
Pewność siebie - dziecko w tym przełomowym okresie może tracić pewność siebie, ze względu na zmiany wyglądu i pierwsze, nie zawsze szczęśliwe doświadczenia miłosne. Warto więc podsycać w nim pewność siebie, dbając jednak, by nie popadło w narcyzm.
Talenty - jeśli dziecko posiada jakieś umiejętności, należy dbać o ich właściwy rozwój, zapisując na kursy czy szkolenia. Jeśli w tym okresie młody człowiek nie będzie rozwijał swoich talentów, może nigdy później nie dorównać pod tym względem swoim kolegom i koleżankom.
Opanowanie emocji - młodym, dojrzewającym ludziom znacznie trudniej jest zapanować nad emocjami, tym bardziej, że są skrajne, często gwałtowne, odczuwane bardzo silnie, zmienne, a do tego niezależne od dziecka. Warto zatem wspierać w młodym człowieku opanowanie, dając dobry przykład.
Radzenie sobie z krytyką - to bardzo ważne, żeby dziecko nauczyło się, że nie zawsze wszyscy będą nas lubić, kochać i się nami zachwycać. Słowa krytyki mogą być zarówno niesprawiedliwe, jak i budujące, a umiejętność radzenia sobie z nią to wyznacznik dojrzałego człowieka.
Samodzielność - w okresie dojrzewania dziecko musi się nauczyć podejmowania własnych decyzji i odpowiedzialności za nie. Wychowanie w tym okresie to nauka przede wszystkim samodzielności, by dziecko potrafiło poradzić sobie bez pomocy rodziców w dojrzałym życiu i nie wolno zaburzać rozwoju dziecka pod tym względem swoją nadmierną kontrolą czy zaborczością!
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Krystyna
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55