Rodzaje podstawowych badań laboratoryjnych
Zdrowie to niezwykle ważny atrybut życia każdego z nas, o które należy dbać na co dzień. Zadanie te ułatwiają badania laboratoryjne, które warto wykonywać regularnie. Szereg interesujących i bardzo ważnych informacji w kwestii badań laboratoryjnych można znaleźć na stronie internetowej: https://badaniakrwi.pl/. Badania laboratoryjne obejmują wiele usług, takich jak: badania kału, diagnostyka anemii, badania moczu, badania genetyczne, diagnostyka infekcji, diagnostyka osteoporozy, badania hormonów płciowych i wiele więcej. Wspomniane badania należy podzielić na podstawowe i specjalistyczne. Ich wykonanie pozwala ocenić stan zdrowia w czasie wizyty u lekarza specjalisty.
Do oceny stanu zdrowia bardzo często wykorzystywana jest morfologia, która zaliczana jest do podstawowych badań krwi. W czasie tego badania określa się wiele parametrów, takich jak: stężenie hemoglobiny, liczbę płytek krwi, liczbę białych i czerwonych krwinek lub objętość erytrocytów. Warto podkreślić, że odchylenia od normy otrzymanych wyników mogą wskazywać niedobory witamin, rozwój infekcji lub chorobę. Wykonanie morfologii bywa bardzo często istotną wskazówką w czasie poszukiwania przyczyny występujących objawów lub w celu diagnozy choroby. Dlatego też morfologia znajduje się w pakiecie badań podstawowych.
Podstawowe badania laboratoryjne to także oznaczenie poziomu glukozy we krwi, profil lipidowy, próby wątrobowe, koagulogram, hormony tarczycy, odczyn Biernackiego i białko C-reaktywne, a także badanie ogólne moczu. Badania te pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia, także funkcjonowanie układu pokarmowego, krwionośnego i hormonalnego. Częstotliwość tych badań powinna być uzależniona od stanu zdrowia pacjenta oraz od posiadanych chorób przewlekłych. Na pewno podstawowe badania krwi należy wykonywać regularnie co pół roku lub co rok.
Diagnostyka chorób tarczycy - zadbaj o dobre zdrowie!
Diagnostyka chorób tarczycy jest niezwykle ważna, ponieważ poziom hormonu TSH wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom TSH negatywnie oddziałuje na pracę układu pokarmowego, układu krwionośnego, gospodarkę hormonalną organizmu oraz samopoczucie pacjenta. Wahania nastroju, przewlekłe zmęczenie, problem z wypadającymi włosami lub nagły przyrost wagi, to tylko część dolegliwości jakie mogą odczuwać osoby borykające się z chorobami tarczycy. Dlatego już dziś wykonaj przesiewowe badania laboratoryjne w kierunku tych chorób oznaczając poziom TSH, FT3 oraz FT4.
Jak się przygotować do badania?
Sposób przygotowania do przeprowadzenia procedury uzależniony jest od rodzaju badania laboratoryjnego. Większość z nich opiera się na badaniu krwi, którą należy pobrać w gabinecie. W tym celu należy udać się do placówki laboratorium, czyli do punktu pobrań. Po otrzymaniu skierowania uzyskaj dalsze informacje, jak przygotować się do danego badania diagnostycznego. Wybrane badania laboratoryjne wymagają od pacjenta, aby był na czczo. Odpowiednie przygotowania pozytywnie wpływają na jakość wyniku, który jest wówczas w pełni wiarygodny.