Organizacja czasu
Z góry określone przez Ciebie reguły względem czasu, ograniczą niepotrzebnych nerwów nie tylko dziecku, ale również Tobie. Pamiętaj, by przestrzegać ustalonej godziny posiłków, pójścia spać, porannego wstawania i czynności, które dziecko musi wykonać zanim wyjdzie do szkoły. Zadbaj o regularny czas na odrabiane lekcji, zabawę, spacer i spotkania z przyjaciółmi.
Nic nie działa lepiej na psychikę dziecka, ale też i na dorosłych, gdy całość dnia jest poukładana według planu. Możesz ułożyć go wspólnie z dzieckiem, by utwierdzić je w przekonaniu, że jest już na tyle duże, by decydować o sobie w pewnym zakresie.
Organizacja miejsca do odrabiania lekcji, uczenia się
To równie ważna kwestia, co organizacja czasu. Dziecko musi mieć swoje biurko, wygodny fotel z oparciem, dostęp światła dziennego i lampkę. Aby odrabianie lekcji było przyjemnością, dziecko może zaaranżować ten kącik według swojego pomysłu.
Kilka praktycznych wskazówek
-
Kup dziecku pomoce szkolne: kalendarz, teczki na prace, słownik języka polskiego, atlas geograficzny, ilustrowane czasopisma związane z zainteresowaniami dziecka.
-
Współpracuj z wychowawcą. Pamiętaj, że zawsze masz prawo spytać nie tylko o osiągnięcia czy braki swojego dziecka, ale o jego zachowanie w szkole: jak radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami, nauczycielem, czy nie jest agresywne bądź nad wyraz wycofane, lękliwe.
-
Obserwuj dziecko, jak zachowuje się po powrocie do domu. Zachowania takie jak wybuchy płaczu z byle powodu, potraktuj poważnie. Być może nie radzi sobie z obowiązkami szkolnymi.
-
Chwal dziecko za najmniejszy sukces, motywuj do działania.
-
Jeśli dziecko nie ma do odrobienia w danym dniu żadnych lekcji, zachęć je do lektury.