Jaką przyjąć postawę?
Twoja konsekwencja to klucz do rozwiązania problemów z napadami złości. Nie jest tak, że całkowicie znikną, ale częstotliwość ich występowania, siła i czas, zostaną znacznie ograniczone.
Pod żadnym pozorem nie możesz dziecku ulegać. Powinnaś z góry opracować sobie plan wobec napadu złości. Nie możesz go bagatelizować. Unikaj zachowań, w których jednym razem ulegasz zachciance dziecka, a innym wymagasz od niego szybkiego zdyscyplinowania. Nie wolno raz karać dziecka za złe zachowanie, a innym nie, bo np. mamy lepszy nastrój.
Odpowiedz sobie na pytanie, ile razy w ciągu dnia robisz coś „dla świętego spokoju”? To prosta odpowiedź, dlaczego Twoje dziecko miewa więcej agresywnych zachowań niż przeciętny kilkulatek.
Jak pomóc dziecku?
Aby znaleźć antidotum na wybuchy złości, należy znaleźć jego powody. Oto kilka charakterystycznych:
-
Brak zainteresowania dzieckiem.
-
Silne emocje, jak strach czy lęk. Dzieci boją się piorunów, ciemności, pająków, ruszającej się firanki itp. W konsekwencji silnym emocjom dają upust w postaci napadu złości.
-
Brak możliwości samodzielnego działania.
-
Zmęczenie, a nawet głód.
To tylko najważniejsze kwestie, na które powinnaś zwrócić uwagę. Gwarantuję, że jeśli zajmiesz się nimi, to napady złości u Twojego malucha nie będą trudne w opanowaniu. Poza tym nie zapominaj o konsekwencji. Mów swojemu dziecku, że je kochasz, przytulaj je, nie oszczędzaj na pochwałach. Nigdy nie karć dziecka fizycznie.