Przejawy buntu i gniewu, krzyki, histeryczny płacz, to bardzo charakterystyczne zachowania wśród dzieci. Im młodszy maluch, tym częściej możemy spotkać się z taką reakcją na różnego rodzaju sytuacje. Masz trzylatka czy czterolatka w domu - nie zapominaj o tym, że jego dojrzałość emocjonalna nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. To właśnie dlatego możesz zaobserwować, że z jednego nastroju niedaleko jest mu do skrajnie innego. Aby wyeliminować do minimum agresywne zachowania musisz nauczyć się działać konsekwentnie.
Jaką przyjąć postawę?
Twoja konsekwencja to klucz do rozwiązania problemów z napadami złości. Nie jest tak, że całkowicie znikną, ale częstotliwość ich występowania, siła i czas, zostaną znacznie ograniczone.
Pod żadnym pozorem nie możesz dziecku ulegać. Powinnaś z góry opracować sobie plan wobec napadu złości. Nie możesz go bagatelizować. Unikaj zachowań, w których jednym razem ulegasz zachciance dziecka, a innym wymagasz od niego szybkiego zdyscyplinowania. Nie wolno raz karać dziecka za złe zachowanie, a innym nie, bo np. mamy lepszy nastrój.
Odpowiedz sobie na pytanie, ile razy w ciągu dnia robisz coś „dla świętego spokoju”? To prosta odpowiedź, dlaczego Twoje dziecko miewa więcej agresywnych zachowań niż przeciętny kilkulatek.
Jak pomóc dziecku?
Aby znaleźć antidotum na wybuchy złości, należy znaleźć jego powody. Oto kilka charakterystycznych:
-
Brak zainteresowania dzieckiem.
-
Silne emocje, jak strach czy lęk. Dzieci boją się piorunów, ciemności, pająków, ruszającej się firanki itp. W konsekwencji silnym emocjom dają upust w postaci napadu złości.
-
Brak możliwości samodzielnego działania.
-
Zmęczenie, a nawet głód.
To tylko najważniejsze kwestie, na które powinnaś zwrócić uwagę. Gwarantuję, że jeśli zajmiesz się nimi, to napady złości u Twojego malucha nie będą trudne w opanowaniu. Poza tym nie zapominaj o konsekwencji. Mów swojemu dziecku, że je kochasz, przytulaj je, nie oszczędzaj na pochwałach. Nigdy nie karć dziecka fizycznie.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55