Katar u najmłodszych
U niemowląt zanim zaczyna się typowy katar, pierwszym objawem jest tzw. sapka. Stan zapalny śluzówki nosa już na drugi dzień może objawić się wodnistą wydzieliną. Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy, zacznij działać:
-
wietrz pomieszczenie, w którym przebywa dziecko kilka razy w ciągu dnia;
-
nawilżaj nos dziecka solą fizjologiczną lub wodą morską;
-
jeśli katar jest silny, możesz użyć najsłabszych kropli do nosa dla niemowląt;
-
stosuj maść majerankową;
-
jeśli zajdzie konieczność, użyj gruszki z szerokim końcem;
-
układaj dziecko w pozycji z główką wyżej (możesz podłożyć książki pod nogi łóżeczka ze strony głowy);
-
podawaj częściej picie lub zwiększ częstotliwość karmienia piersią.
Pamiętaj, że niemowlęta mają krótkie drogi oddechowe. Jeśli podczas wystąpienia kataru nie zadbasz o jego złagodzenie, może osiąść na oskrzela lub wywołać stan zapalny uszu, a nawet opon mózgowych.
Kaszel i co dalej?
Jeśli u niemowlęcia pojawi się kaszel, powinno ono zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Nie wolno zaniedbywać i zwlekać z wizytą lekarską, gdyż w przypadku dzieci do ukończenia pierwszego roku życia może dojść do poważnych komplikacji.
Kaszel możesz łagodzić:
-
nawilżaniem dróg oddechowych (sól fizjologiczna z nebulizatora);
-
oklepywaniem plecków dziecka;
-
podawaniem większej ilości płynów;
Pamiętaj o ciągłej obserwacji stanu zdrowia malucha. U niemowląt nagłe pogarszanie się stanu choroby występuje całkiem inaczej niż u starszych dzieci czy dorosłych. Może ono nastąpić nawet w przeciągu kilku godzin.
Nie zapominaj również o tym, by w czasie choroby niemowlęcia ograniczyć wizyty gości do niezbędnego minimum. Fakt ten może niepotrzebnie je rozdrażniać, ale też stanowić ryzyko wniesienia do domu innego rodzaju wirusa, z którym maluszek będzie musiał się zetknąć.