Odpowiednie wejście w świat obowiązków szkolnych i zasad w niej panujących to klucz, dzięki któremu Twoje dziecko nie będzie miało problemów z odpowiedzialnością szkolną. Dzieci można, a nawet należy uczyć odpowiedzialności już od drugiego roku życia. Najpierw za sprzątnięcie zabawek, porządek w pokoju, z czasem za powierzone obowiązki. Jeśli Twój maluch będzie przekraczał próg szkoły, skorzystaj z poniższych rad.
Organizacja czasu
Z góry określone przez Ciebie reguły względem czasu, ograniczą niepotrzebnych nerwów nie tylko dziecku, ale również Tobie. Pamiętaj, by przestrzegać ustalonej godziny posiłków, pójścia spać, porannego wstawania i czynności, które dziecko musi wykonać zanim wyjdzie do szkoły. Zadbaj o regularny czas na odrabiane lekcji, zabawę, spacer i spotkania z przyjaciółmi.
Nic nie działa lepiej na psychikę dziecka, ale też i na dorosłych, gdy całość dnia jest poukładana według planu. Możesz ułożyć go wspólnie z dzieckiem, by utwierdzić je w przekonaniu, że jest już na tyle duże, by decydować o sobie w pewnym zakresie.
Organizacja miejsca do odrabiania lekcji, uczenia się
To równie ważna kwestia, co organizacja czasu. Dziecko musi mieć swoje biurko, wygodny fotel z oparciem, dostęp światła dziennego i lampkę. Aby odrabianie lekcji było przyjemnością, dziecko może zaaranżować ten kącik według swojego pomysłu.
Kilka praktycznych wskazówek
-
Kup dziecku pomoce szkolne: kalendarz, teczki na prace, słownik języka polskiego, atlas geograficzny, ilustrowane czasopisma związane z zainteresowaniami dziecka.
-
Współpracuj z wychowawcą. Pamiętaj, że zawsze masz prawo spytać nie tylko o osiągnięcia czy braki swojego dziecka, ale o jego zachowanie w szkole: jak radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami, nauczycielem, czy nie jest agresywne bądź nad wyraz wycofane, lękliwe.
-
Obserwuj dziecko, jak zachowuje się po powrocie do domu. Zachowania takie jak wybuchy płaczu z byle powodu, potraktuj poważnie. Być może nie radzi sobie z obowiązkami szkolnymi.
-
Chwal dziecko za najmniejszy sukces, motywuj do działania.
-
Jeśli dziecko nie ma do odrobienia w danym dniu żadnych lekcji, zachęć je do lektury.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55