Sprawdzanie metek
Najprostszym sposobem oddzielenia ubrań, które należy prać ręcznie od tych, które można prać automatycznie, jest sprawdzanie metek. Oznaczenia na widniejące na metkach wskazują, jaka metoda czyszczenia jest bezpieczna dla tkaniny, z której został wykonany dany produkt. Dodatkowo na metce zaznacza się temperaturę wody przeznaczonej do prania.
Jak usuwać plamy?
Piorąc ręcznie, bez trudu można usunąć tłuste plamy. Jeżeli zareaguje się szybko, znikną po użyciu płynu do naczyń. Jeśli plamy będą zaschnięte, należy zastosować specjalny odplamiacz lub beznynę ekstrakcyjną. Brudne miejsce powinno się pocierać szmatką nasączoną w preparacie lub benzynie, a następnie wyprać ręcznie całe ubranie, używając w tym celu delikatnego płynu lub proszku.
W przypadku delikatnych i podatnych na odbarwienia tkanin, odplamiacz można rozcieńczyć z wodą i namaczać w niej ubranie przez kilka godzin. Woda nigdy nie powinna być gorąca, gdyż zbyt wysoka temperatura utrwala zabrudzenia. Ponadto odzież w czasie prania ręcznego powinna być jedynie delikatnie ugniatana. Po zakończeniu prania ubranie powinno się płukać w letniej lub chłodnej wodzie do momentu, aż przestanie pojawiać się jakakolwiek piana.
Po wypłukaniu tkaniny, mokre ubranie powinno się rozwiesić, by woda swobodnie ściekała. Silne wykręcanie jest niewskazane – wystarczające jest delikatne odciśnięcie. Ubrania wełniane nie powinny być w ogóle wykręcane. Powinno się je zawinąć w ręcznik i w ten sposób odsączyć wodę, gdyż uchroni to materiał przez rozciągnięciem i odkształceniem na skutek ciężaru.