W każdym domu na południu Francji soupe au pistou smakuje inaczej, bo każda gospodyni przyrządza ją inaczej, niektóre dodają do niej również pora, marchewkę, seler naciowy, paprykę, świeży groszek, a także drobny makaron, choć ja osobiście wolę ją z ziemniakami. W zależności od Waszych upodobań możecie zatem skomponować własną zupę z pesto, dodając do niej warzywa, które lubicie. Zupa ta jest bardzo pożywna, dlatego można ją serwować jako danie główne. Bon appétit!
Czas przygotowania: ok. 20 minut
Gotowanie: ok. 60 minut
Porcja dla 4 osób
● 120 g wyłuskanej świeżej białej fasoli
● 120 g świeżej czerwonej fasoli (lub fasoli marmurkowej)*
● 120 g świeżej zielonej fasolki szparagowej
● 2 cukinie
● 1 cebula
● 4 ziemniaki
● 3 dojrzałe pomidory
● Około 1,5 litra bulionu warzywnego z kostki
● Pieprz kajeński
● Sól, pieprz
● Starty żółty ser
Na sos pesto:
● Pęczek bazylii
● 3 ząbki czosnku
● 40 g startego parmezanu (lub grana padano)
● 40 ml oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa umyj i osusz. Z zielonej fasolki szparagowej odetnij ogonki i pokrój ją na drobniejsze kawałki. Ziemniaki obierz i pokrój w drobną kostkę, a cukinie bez obierania pokrój w kostkę lub talarki. Pomidory natnij na krzyż u podstawy, sparz przez około minutę w naczyniu z gorącą wodą, usuń z nich skórkę i pestki (opcjonalnie), i pokrój je na pół lub na duże ćwiartki. W rondlu zagotuj wodę, posól i wrzuć fasolkę (białą, czerwoną i fasolkę szparagową). Przykryj garnek i gotuj na średnim ogniu przez około 30- 40 minut. Kiedy warzywa zmiękną, dodaj pokrojone ziemniaki i cukinię i gotuj jeszcze przez około 15 minut. Pod sam koniec gotowania dodaj przekrojone na pół lub na grube ćwiartki pomidory. Dopraw solą, pieprzem kajeńskim.
W międzyczasie przygotuj sos pesto: obierz ząbki czosnku, usuń twardy rdzeń i listki bazylii i zmiksuj go lub rozgnieć w moździerzu, dodawaj stopniowo oliwę z oliwek i parmezan, mieszając trzepaczką lub łyżką, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Sos pesto powinien być gęsty. Dodaje się go do zupy tuż przed podaniem, ponieważ bazylia traci smak podczas gotowania. Wlej po kilka łyżek sosu pesto na wierzch zupy i posyp odrobiną startego żółtego sera. Dopraw do smaku solą, pieprzem kajeńskim. Sos pesto można również podać osobno, tak, by każdy z gości nakładał go sobie sam.