Powstawaniu łupieżu sprzyjać mogą:
-
Nadmierne pocenie się
-
Lampy solaryjne
-
Odżywki bez spłukiwania (dotyczy to w szczególności łupieżu suchego)
-
Częste zmiany używanego szamponu (odnosi się to zarówno do łupieżu suchego, jak i tłustego)
By zacząć walkę z łupieżem, należy sprawdzić z jaką jego odmianą mamy do czynienia. Najbardziej pospolita i najłatwiejsza do zwalczenia odmiana łupieżu – łupież suchy, objawia się niewielkimi, suchymi płatkami naskórka złuszczającymi się na skórze głowy. Pozbyć możemy się go przy pomocy dostępnych w aptekach szamponów zawierających siarkę, selen, cynk oraz kwas salicylowy.
Jeżeli chodzi o łupież tłusty, to przypomina on nieco jego suchą odmianę, lecz złuszczające się kawałki naskórka są tu większe i niekiedy żółtawe oraz tłuste. Jest on znacznie trudniejszy do wyleczenia i prowadzić może do nadmiernego wypadania włosów. W walce z tego typu łupieżem pomocne może okazać się wcieranie w skórę głowy 5% oliwki salicylowej oraz mycie włosów przy pomocy szamponów zawierających w swoim składzie wyciąg z dziegciu. Jako, że w przypadku łupieżu tłustego nierzadko dochodzi do zakażenia drożdżakami, konieczna może okazać się wizyta u dermatologa, który przepisze stosowny szampon przeciwgrzybiczy lub zaleci leczenie sterydami.
Kolejna z odmian łupieżu, łupież pstry, pojawia się przeważnie w okolicy klatki piersiowej i objawia się żółtymi, brunatnymi lub różowymi plamami na skórze. Najczęściej pojawia się on po okresie dojrzewania. W walce z nim skuteczna może okazać się maść Dakatrin. Jeżeli preparat nie zadziała, należy udać się do dermatologa, który przepisze leki i szampony sterydowe.
Spotkać można się także z łupieżem rumieniowym, którego najczęstsze objawy to ciemnoczerwone lub brunatne plamy na udach i w okolicy moszny. Jego objawy zwykle ograniczają się do łagodnego złuszczania naskórka. Walka z tego typu łupieżem ogranicza się zwykle do regularnego natłuszczania skóry. Po około 6 miesiącach objawy łupieżu rumieniowego zanikają.
W walce z każdym rodzajem łupieżu pomóc może również napar z tataraku. 2-3 łyżki gotujemy w 300 mililitrach wody i zostawiamy do ostygnięcia. Przy pomocy mikstury płuczemy lub przecieramy miejsca, w których występuje.