1. To zależne od kraju
Co prawda w Polsce niekiedy słyszy się o wielkanocnych prezentach ,to jednak z całą pewnością nie jest to zwyczaj ogólnokrajowy. Jednak na przykład na terenie Niemiec prezenty na Wielkanoc są absolutną normą, daje się je i odbiera od innych od zawsze, jest to nieodłączny element tego święta.
Jednak nie wszystkie upominki wręczane są w tradycyjny sposób. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre słodkości są po prostu chowane przez dorosłych po różnych częściach ogrodu (a gdy takowego nie ma, to domu), by dzieci czerpały olbrzymią przyjemność ze znajdowania prezentów „od zajączka”. Czasami w Polsce zdarza się kultywować ten zwyczaj, jednak nie jest to z pewnością powszechne.
2. To zależy od regionu Polski
Okazuje się, że w niektórych rejonach naszego kraju prezenty na Wielkanoc są dalece mocniej rozpowszechnione niż w innych. Na przykład w Małopolsce czy też na terenie Mazowsza taki zwyczaj kultywowany nie jest, natomiast najwcześniej można było zetknąć się z nim na Pomorzu, na Śląsku, a także w Wielkopolsce.
3. Małe czy duże?
Warto też wspomnieć, że jeśli już prezenty dajemy, są one raczej symboliczne i drobne, w zdecydowanej większości przypadków prym wiodą tutaj pięknie zapakowane słodycze (bombonierki, czekolady, czekoladowe postaci zajączków, baranków czy też kurczaczków). Przedmioty o większej wartości w naszym kraju z tej okazji wręcza się zdecydowanie rzadziej.
4. Były zabór pruski
Warto zaznaczyć, że dziś w naszym kraju na terenach byłego zaboru pruskiego bardzo wiele rodzin się w niedzielny poranek wielkanocny obdarowuje upominkami.