Niektóre święta tradycyjnie są związane z wręczaniem sobie drobnych bądź też większych upominków. Tak jest chociażby w przypadku Bożego Narodzenia, kiedy to pod choinką znajdujemy podarki. Jeśli zaś chodzi o prezenty na Wielkanoc, ta tradycja nie jest co prawda w naszym kraju zbyt mocno kultywowana, ale widzimy jej przejawy.
Yuganov Konstantin @ shutterstock.com
1. To zależne od kraju
Co prawda w Polsce niekiedy słyszy się o wielkanocnych prezentach ,to jednak z całą pewnością nie jest to zwyczaj ogólnokrajowy. Jednak na przykład na terenie Niemiec prezenty na Wielkanoc są absolutną normą, daje się je i odbiera od innych od zawsze, jest to nieodłączny element tego święta.
Jednak nie wszystkie upominki wręczane są w tradycyjny sposób. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre słodkości są po prostu chowane przez dorosłych po różnych częściach ogrodu (a gdy takowego nie ma, to domu), by dzieci czerpały olbrzymią przyjemność ze znajdowania prezentów „od zajączka”. Czasami w Polsce zdarza się kultywować ten zwyczaj, jednak nie jest to z pewnością powszechne.
2. To zależy od regionu Polski
Okazuje się, że w niektórych rejonach naszego kraju prezenty na Wielkanoc są dalece mocniej rozpowszechnione niż w innych. Na przykład w Małopolsce czy też na terenie Mazowsza taki zwyczaj kultywowany nie jest, natomiast najwcześniej można było zetknąć się z nim na Pomorzu, na Śląsku, a także w Wielkopolsce.
3. Małe czy duże?
Warto też wspomnieć, że jeśli już prezenty dajemy, są one raczej symboliczne i drobne, w zdecydowanej większości przypadków prym wiodą tutaj pięknie zapakowane słodycze (bombonierki, czekolady, czekoladowe postaci zajączków, baranków czy też kurczaczków). Przedmioty o większej wartości w naszym kraju z tej okazji wręcza się zdecydowanie rzadziej.
4. Były zabór pruski
Warto zaznaczyć, że dziś w naszym kraju na terenach byłego zaboru pruskiego bardzo wiele rodzin się w niedzielny poranek wielkanocny obdarowuje upominkami.
Powiązane artykuły
-
Lista rzeczy, których nie powinno się robić we Wielkanoc
Czego nie robić w święta Wielkiej Nocy? Jest wiele czynności, na które powinno wtedy zabraknąć czasu. Z przymrużeniem oka prezentujemy listę rzeczy zakazanych w tym wyjątkowym okresie. Bez nich na pewno Wielkanoc będzie przyjemniejsza, a odpoczynek – efektywniejszy.
-
Śniadanie Wielkanocne - jak powinno wyglądać?
Wielkanoc jest dla katolików najważniejszym świętem. W tym dniu odbywają się uroczyste msze, a potem zasiada się do tradycyjnego, obfitego śniadania. Jak powinno ono wyglądać? Jakie potrawy powinny znaleźć się na stole? Podpowiadamy, jak kultywować tę piękną, polską tradycję.
-
Święta w kuchni: jak przygotować się do Wielkanocy i nie zwariować?
Przed świętami Wielkiej Nocy wiele czasu spędza się w kuchni na gotowaniu i pieczeniu. Jedne panie domu uwielbiają krzątaninę przy ciastach i mięsach, dla innych – jest to powód frustracji i ciągłego stresu. Jak przygotować się do Wielkanocy i nie zwariować? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z kuchennymi katastrofami.
-
5 sposobów na to, aby święta Wielkanocne były udane
Święta Wielkanocne przypadają w pięknym okresie – przyroda budzi się do życia, a pierwsze promienie słońca zachęcają do wychodzenia na spacery. Niestety, nie wszyscy lubią Wielkanoc. Co zrobić, by to się zmieniło? Przedstawiamy 5 pomysłów na to, aby święta wielkanocne były udane bardziej niż zwykle.
Justyna
5 sposobów na to, aby święta Wielkanocne były udane 2018-03-30 07:49:42 2017-03-17 14:09:36