Życie dwóch rodzin, żyjących na Wileńszczyźnie od pokoleń, zostaje zakłócone przez wielką politykę. Lata okupacji, a po wojnie zmiana granic Polski i repatriacje, oddziałują bezpośrednio na ich losy. Zdarzenia śmieszne przeplatają się z dramatycznymi, ludzie wpadają w wiry historii, zakochanym nie sprzyja czas, rodziny się rozdzielają, o narodowości decyduje wola urzędnika…
Autor opowiada o tym, jak Polacy pracowali, walczyli, odpoczywali: co ich wzruszało, interesowało i bulwersowało. Opowieść o codziennym życiu Polaków na Wileńszczyźnie. O rytmie życia wyznaczanym przez prace w polu i święta. O uciemiężeniu naszych pobratymców przez hitlerowców. O bohaterskiej postawie zwykłych ludzi, którzy przeżyli piekło wojny. Utwór wspomnieniowy, lecz zbliżony formalnie do dziennika. Autor rzetelnie odtwarza klimat Wileńszczyzny i historii Polaków mieszkających na „nieludzkiej ziemi”.
Starsi czytelnicy wrócą pamięcią do własnych przeżyć, młodsi poznają fragment naszej historii, widzianej oczami zwykłych ludzi. Ta historia dalej się toczy...
Warty polecenia tekst literacki ukazujący nieznane większości współczesnych Polaków tragiczne dzieje ludzkości polskiej na Wileńszczyźnie.
Kilka słów o Autorze:
Autor przepracował kilkadziesiąt lat, w różnych zawodach i na różnych stanowiskach. Najpierw
w fabryce, potem z młodzieżą. Wspomnienia są kanwą jego książek. Pierwszą była powieść „Syberia, inny świat”, wydana w 2015 roku. Kolejną (a pierwszą z cyklu „Zza zasłony czasu”) była „Młodości szczęśliwa”, wydana w 2016 roku. Książka „Wileńszczyzna w miniony czas” jest drugą w tym cyklu. Autor pracuje nad kolejnymi pozycjami.
Oprócz wspomnień, autor zajmuje się również poezją w lżejszej formie – limeryki, fraszki, satyra, teksty piosenek. Część z tych utworów ukazała się w autorskim tomiku „Fraszki, limeryki i inne żarciki” w 2016 roku, oraz w kilku almanachach i antologiach.