Jakie rzeczy można mieć w bagażu podręcznym
W małej walizce lub plecaku, które chcesz zabrać na pokład samolotu możesz mieć sprzęt elektroniczny (tablet, laptop, aparat fotograficzny, odtwarzacz mp3), książki i czasopisma, odzież, produkty spożywcze (ciastka, chrupki, pralinki). Pamiętaj, że możesz mieć przy sobie najwyżej 1 litr płynów, ale tylko w plastikowych pojemnikach o pojemności 100 ml – dotyczy to zarówno napojów, jak i perfum, balsamów czy szamponów. Na pokład samolotu możesz również wnieść alkohole kupione w strefie wolnocłowej (za okazaniem paragonu – dowodu zakupu).
W małym bagażu podręcznym mogą się znaleźć również leki i artykuły medyczne (np. ciśnieniomierz, pompa insulinowa, kule bez ostrych krawędzi), które pasażer musi mieć ze sobą ze względu na stan zdrowia, jednak kontrolerzy i celnicy mogą żądać zaświadczenia lekarskiego lub dowodu autentyczności.
Podróżując z dzieckiem pamiętaj, że w bagażu podręcznym możesz mieć niezbędne akcesoria (pieluszki, chusteczki nawilżone), zabawki i żywność dla dziecka – w takim przypadku celnik również może żądać otworzenia opakowania lub potwierdzenia autentyczności.
Czego nie można mieć w bagażu podręcznym
Na pokład samolotu kategorycznie zabronione jest wnoszenie wszelkiego rodzaju broni i ostrych narzędzi. Niedopuszczalne jest również posiadanie w małej walizce materiałów wybuchowych i łatwopalnych.
Pamiętaj, aby do bagażu podręcznego nie pakować ostrych przedmiotów tj. nożyczki, cążki, pilniki. Nie mogą w nim być również żadne wybielacze, gazy palne i sprężone, kwasy, zapalniczki ani trucizny.
O czym pamiętać pakując bagaż podręczny do samolotu
Przygotowując małą walizkę, którą chcesz zabrać na pokład samolotu pamiętaj:
- płyny i napoje muszą być w opakowaniach nie większych niż 100 ml i obowiązkiem jest spakowanie ich w przeźroczystą torbę,
- kontroler ma prawo żądać otwarcia opakowań i pojemników,
- jeśli podczas kontroli bagażu celnik znajdzie niebezpieczne przedmioty zostaną one zarekwirowane,
- u większości przewoźników waga bagażu podręcznego nie może przekraczać określonej normy,
- jeśli przewoźnik nie określił maksymalnej dopuszczalnej wagi bagażu podręcznego musi ona mieścić się w rozsądnych granicach tj. pasażer powinien samodzielnie mieć możliwość włożenia swojej torby czy walizki do luku bagażowego i swobodnie się z nim przemieszczać.