Kompletowanie i zakup dla malucha jest nie lada wyczynem, szczególnie jeśli jest to pierwszy bobas pojawiający się w naszym domu. Jest to pierwsza tak DUŻA sprawa, od której będzie zależało, czy wasze życie z noworodkiem będzie przebiegało dość spokojnie, czy może będziesz co rusz posyłała Męża do sklepu, bo jednak czegoś brakuje.
Pytanie, co faktycznie warto mieć, a o czym nawet nie myśleć?
Wiadomo, że na pewno nie przygotujesz się zupełnie na wszystkie życiowe okoliczności. Do przygotowania masz pokoik, ubranka, kosmetyki, leki, przedmioty codziennego użytku, a Internet i reklamy aż huczą o rzeczach, bez których się nie obędziesz. Niestety, łatwo jest wydać pieniądze na przedmioty, które nie będą miały zastosowania, okażą się niepotrzebne, a nawet mogą zaszkodzić twojemu dziecku.
Pierwsze, czym zajmujemy się przed przyjęciem malucha do domu, to gospodarowanie dla niego miejsca. Malujemy pokoiki, kupujemy meble, dodatki... Na co zwrócić szczególną uwagę?
1. ŁÓŻECZKO - bardzo ważne, jeśli nie chcesz, by twój maluch sypiał z tobą do okresu przedszkolnego. Przydadzą się jeszcze:
- materac - Reguła jest jedna: każde dziecko powinno mieć swój własny, nowiutki materac. Jest ich wiele rodzajów, zaczynając od piankowych, kończąc na zrobionych z naturalnych materiałów (kokos, gryka, len itd.) oraz ich mieszanek. Tu się trzeba nagłowić i naczytać, aby wybrać dla swojego malucha jak najlepszy materac, który nie będzie go uczulał lub nie wgniecie się po dwóch miesiącach.
- pokrowiec na materac, wkład nieprzemakalny lub ceratkę - warte, by podłożyć je pod prześcieradło. Łatwiejsze w utrzymaniu porządku i wygodniejsze do prania w razie ewentualnych "awarii".
- prześcieradło - może zastąpić pokrowiec na materac.
- poduszka - Jeśli zagłębić temat dowiesz się, że dzieci do 1. roku życia nie powinny spać na poduszkach, ponieważ zaburza to utrzymywanie kręgosłupa w linii prostej i może prowadzić do różnych wad rozwojowych, czy nawet śmierci łóżeczkowej. Jest jednak przyzwolenie na poduszki klinowe dla maluszków mających problemy z częstymi kolkami, katarkiem czy cofnięciami pokarmu. Wybór należy do ciebie.
- kocyk/rożek/śpiworek/kołderka - trąbi się na temat wyżej wspomnianej śmierci łóżeczkowej. Maluch dusi się w trakcie snu przez różne możliwe sytuacje. Przede wszystkim w łóżeczku nie może być zbyt wiele przedmiotów. Wyrzucamy poduszki, maskotki... Dajemy mu pole do oddychania. Przykrywamy je ewentualnie wymienionymi akcesoriami, najlepiej otulić je ściśle kocykiem lub śpiworkiem, by było mu ciepło (jak w macicy ciasno, ale ciepło i bezpiecznie). Latem nie ma problemu, bo wystarczy lekki kocyk lub poduszka.
- ochraniacz na łóżeczko - odradzany. Maluch nie jest jeszcze na tyle aktywny, by poobijać się o szczebelki łóżeczka, szczególnie jeśli śpi w otulaczu, rożku czy śpiworku.
- baldachim - dekoracja. Ładnie wygląda, jednak jest zbiorowiskiem kurzu, w wilgotnym pokoju - wilgoci.
- karuzelka - dziecko w pierwszych tygodniach życia nie widzi zbyt ostro, kolory dostrzega dużo później po dniu urodzin, poza tym może je rozpraszać. Muzyczka, kręcące zabawki czy światełka mogą malutkie dziecko po prostu straszyć. To zostawiamy na późniejsze atrakcje, jakie zaserwujemy naszemu dziecku.
- organizer na łóżeczko - jeśli mamy dużo zabawek, grzechotek, chcemy gdzieś pomieścić środki do pielęgnacji itp., jak najbardziej.
2. PRZEWIJAK - nakładany na łóżeczko lub jako osobny mebelek, na którym możesz przewinąć nie tylko dziecko, ale jeszcze pochować kosmetyki i rzeczy do higieny w dodatkowych półkach. Dodatkowo:
- poszewka, ceratka lub pielucha flanelowa - do nakładania na przewijak i wygodniejszego czyszczenia w razie wydostania się fekalii malucha na przewijak.
3. KOMODA/SZAFA NA UBRANIA - miejsce do uporządkowania ubranek, kosmetyków i leków dla niemowlaka.
4. FOTEL DO KARMIENIA - wygodne rozwiązanie dla każdej mamy. Mama nie musi przemieszczać się między pokojami, by przysiąść przy karmieniu, szczególnie nocnym. Warto wybrać taki z oparciem na głowę i pod łokcie, by ciało mamy nie spinało się, ale wygodnie oddawało się karmieniu.
5. WÓZEK - może służyć jako łóżeczko w pierwszych tygodniach, jeśli rodzice nie zdążą kupić owego mebelka.
6. LAMPKA NOCNA - z przeznaczeniem dla mamy, by łatwiej było jej zająć się maluchem podczas nocnego karmienia czy przewijania. Odradza się, by dziecko spało przy włączonym świetle, rzutuje to na jego umiejętność zasypiania w przyszłości.
7. KOSZ NA PIELUCHY - rynek oferuje świetne kosze z wkładami hamującymi wydobywający się "zapach". Należy pamiętać o codziennym wyrzucaniu, by cieszyć się wygodą jego posiadania.
8. ELEKTRONICZNA NIANIA - przyda się, jeśli nie na samym początku (bo na przykład łóżeczko jest w Waszej sypialni i macie wszystko pod kontrolą) życia niemowlaka, a także w dalszym życiu. Przydatne, gdy uczycie dziecko spania we własnym pokoju lub na wakacjach, gdy nie dzielicie pokoju z dzieckiem.
9. MONITOR ODDECHU - ważny wynalazek dla mam, które po ciąży boją się o oddech dziecka i mają ku temu powody. Ten elektroniczny gadżet piszczy, gdy tylko zarejestruje zanik ruchów spowodowanych oddychaniem. Istotne, gdy cierpniemy na myśl o potencjalnej śmierci łóżeczkowej.
Lista gadżetów i innych udogodnień jest spora. Można wybierać spośród mnóstwa opcji, porównywać jakość i zastanawiać się nad przydatnością owych przedmiotów. Warto czytać opinie innych mam i nie kupować rzeczy, co do których nie mamy pewności. Jeśli podejdziemy do przygotowywania pokoika dla dziecka z rozsądkiem, możemy mu pomóc w pierwszych dniach adaptacyjnych. Byleby pamiętać, że czasami mniej znaczy więcej, a najważniejszym, czego będzie ono potrzebowało to obecność rodziców.