Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- dziecku niepełnosprawnemu
- osobie niepełnosprawnej z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, która ukończyła szesnasty rok życia
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej szesnastu lat, która legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, gdy niepełnosprawność ta powstała przed dwudziestym pierwszym rokiem życia
- osoby po siedemdziesiątym piątym roku życia
W tej chwili w naszym kraju kwota miesięczna zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 złote. Wszyscy zapewne pamiętają letni protest opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy przez wiele dni walczyli o poprawę ich sytuacji. Została spełniona część ich postulatów, najistotniejszy jednak odrzucono.
Kilka dni temu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej ustalono, że wysokość zasiłku pielęgnacyjnego od dnia 1 listopada wzrośnie do 184,42 zł. Wysokości owego zasiłku nie podnoszono w naszym kraju od 12 lat. Nie był on waloryzowany (podczas gdy świadczenie pielęgnacyjne wypłacane przez ZUS jak najbardziej było waloryzowane). Minister Elżbieta Rafalska zaznacza, że w przyszłym roku będzie kolejne podniesienie owej stawki, w ten sposób w przeciągu dwóch lat wysokość zasiłku pielęgnacyjnego w naszym kraju wrośnie w perspektywie miesiąca o 62 złote. Wzrosnąć o 100 złotych ma również specjalny zasiłek opiekuńczy (tutaj mówimy o dorosłych niepełnosprawnych, nie o dzieciach) oraz dodatek dla opiekuna.
Dlaczego owe świadczenia wzrosnąć mają właśnie od dnia 1 listopada bieżącego roku? Bowiem to właśnie wtedy rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. Do tego czasu zasiłek pielęgnacyjny oraz specjalny zasiłek opiekuńczy (a także zasiłek dla opiekuna) mają być wypłacane w dotychczasowej wysokości.