Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest w naszym kraju w ramach pomocy rodzinom, w której są osoby niepełnosprawne. Komu dokładnie przysługuje?
Robert Crum @ 123rf.com
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- dziecku niepełnosprawnemu
- osobie niepełnosprawnej z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, która ukończyła szesnasty rok życia
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej szesnastu lat, która legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, gdy niepełnosprawność ta powstała przed dwudziestym pierwszym rokiem życia
- osoby po siedemdziesiątym piątym roku życia
W tej chwili w naszym kraju kwota miesięczna zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 złote. Wszyscy zapewne pamiętają letni protest opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy przez wiele dni walczyli o poprawę ich sytuacji. Została spełniona część ich postulatów, najistotniejszy jednak odrzucono.
Kilka dni temu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej ustalono, że wysokość zasiłku pielęgnacyjnego od dnia 1 listopada wzrośnie do 184,42 zł. Wysokości owego zasiłku nie podnoszono w naszym kraju od 12 lat. Nie był on waloryzowany (podczas gdy świadczenie pielęgnacyjne wypłacane przez ZUS jak najbardziej było waloryzowane). Minister Elżbieta Rafalska zaznacza, że w przyszłym roku będzie kolejne podniesienie owej stawki, w ten sposób w przeciągu dwóch lat wysokość zasiłku pielęgnacyjnego w naszym kraju wrośnie w perspektywie miesiąca o 62 złote. Wzrosnąć o 100 złotych ma również specjalny zasiłek opiekuńczy (tutaj mówimy o dorosłych niepełnosprawnych, nie o dzieciach) oraz dodatek dla opiekuna.
Dlaczego owe świadczenia wzrosnąć mają właśnie od dnia 1 listopada bieżącego roku? Bowiem to właśnie wtedy rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. Do tego czasu zasiłek pielęgnacyjny oraz specjalny zasiłek opiekuńczy (a także zasiłek dla opiekuna) mają być wypłacane w dotychczasowej wysokości.
Powiązane artykuły
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
5 rzeczy, które są trudne, jeśli masz kilkumiesięczne dziecko
Ciąża, poród i wychowanie dziecka to wydarzenia, które zmieniają na zawsze życie kobiety. Choćbyś bardzo się starała, nie będziesz w stanie wrócić do momentu, w którym twoje życie było beztroskie i mogłaś sobie pozwolić na małą nieodpowiedzialność. Kilkumiesięczne dziecko zmienia wiele.
-
Najlepszy prezent na komunię
Mimo, że jeszcze marzec się nie skończył, to już powoli w sieci zaczyna wrzeć. Wszyscy od rodziców przez chrzestnych, dziadków, ciotki i wujków będziemy zastanawiać się jaki prezent na komunię kupić Kasi, Jasiowi czy Bartoszkowi? Niektóre z dzieci wpadną na chytry pomysł, żeby jako prezent na komunię zażyczyć sobie żywe zwierzę typu jaszczurka, królik, kameleon albo … pies. I tu wkraczam ja. Bo wciąż setki psów, które były kupione czy adoptowane właśnie jako prezent na komunię, w okolicach lipca i sierpnia ląduje przywiązane do drzew, bo Państwo na wywczas jado, a z pieskiem nie wpuszczajo!!
-
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem?
Nie od dziś wiadomo, że warto rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem. W ten sposób maluch się uspokaja i przyzwyczaja do głosu swojej mamy. O czym można z nim rozmawiać?
Justyna
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem? 2017-05-26 15:23:17 2017-05-26 07:44:30