Praktycznie każdy z nas na swoim ciele ma znamiona. Są to najczęściej jedynie pieprzyki, przebarwienia skóry, brodawki i inne „znaki rozpoznawcze”, które raczej traktujemy w kategorii naturalnego tatuażu, aniżeli zagrożenia dla zdrowia czy tym bardziej życia. Rzeczywistość jest jednak taka, że w niektórych przypadkach pozorne bezpiecznie wyglądające znamię może okazać się dla nas niebezpieczne. Wizyta u lekarza może więc okazać się niezbędna w wielu przypadkach i uratować nam zdrowie, a nawet życie.
Kamila -
goodluz @ 123rf.com
KIEDY DO LEKARZA?
Szczególnie niebezpieczne okazać się mogą znamiona o charakterze rozrostowym. Jeżeli nawet po latach jedno z naszych znamion zaczyna rosnąć jest to powód do zmartwienia. Lekarz dermatolog to osoba, która pomoże nam w sytuacji, gdy znamię zaczyna swędzieć lub pojawia się na nim owrzodzenie. To również niebezpieczne sygnały, które nie mogą być przez nas absolutnie lekceważone.
W przypadku, gdy pojawi się niebezpieczny symptom lekarz na pewno prędko zbada nasze znamię i oceni już na wstępie czym może ono być. W najgorszym wypadku czekać nas może nawet przyjmowanie leków onkologicznych, choć czerniak złośliwy jest stosunkowo mało inwazyjnym nowotworem.
CO POWINNO WZBUDZIĆ NASZ NIEPOKÓJ?
zwiększanie się objętości znamienia.
nierównomierny kolor znamienia.
nierówne granie znamienia, rozmyte granice.
pojawiająca się krew i wydzieliny takie jak ropa.
owrzodzenie
ból, swędzenie, zmiany czucia w miejscu zmienionym
nietypowe miejsce występowania znamienia (warga, narządy płciowe, podeszwa stopy)
Wavebreak Media Ltd @ 123rf.com
Ze zmianami zachowującymi się w powyższy sposób powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza. Będziemy wtedy prędko mogli uzyskać fachową pomoc, poradę i być może leczenie. Nie diagnozujmy się sami – wszystko co budzi nasze podejrzenia powinien zobaczyć przede wszystkim specjalista.
Lekarza aktualnie dysponują szerokim spektrum szczegółowych badań, które mogą często zostać wykonane w warunkach ambulatoryjnych. Niezależnie od wyniki badań znamion jeżeli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości wraz z ich rozrostem czy owrzodzeniem należy dodatkowo wykonać podstawowe badania krwi i moczu, które mogą okazać się pomocne w diagnozowaniu naszych problemów zdrowotnych.
Wavebreak Media Ltd @ 123rf.com
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty.
Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów należy bezwzględnie skonsultować się z fachowcem!
Niemałe kłopoty sprawia nadmierna potliwość rąk. Jest ona najbardziej kłopotliwa w momencie, gdy musimy się z kimś przywitać. Tę przypadłość można jednak wyleczyć w bardzo nietypowy sposób, a mianowicie za pomocą herbaty, z tym że nie poprzez jej picie, a moczenie w niej rąk.
O grzybicy utarło się myśleć, że dotyka ona osoby zaniedbane i brudne. Owszem, tak bywa, lecz rzadko, bo grzybica przytrafić się może się każdemu, wystarczy chwila i… zarazić się łatwo. Wyleczyć znacznie trudniej. A jak zapobiegać?
O grzybicy utarło się myśleć, że dotyka ona osoby zaniedbane i brudne. Owszem, tak bywa, lecz rzadko, bo grzybica przytrafić się może się każdemu, wystarczy chwila i… zarazić się łatwo. Wyleczyć znacznie trudniej. A jak zapobiegać?
Pielęgnacja niemowlęcia jest niemałym wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców, a każde nieprawidłowości w zachowaniu i samopoczucia maleństwa powodują niepokój u zatroskanych rodzicieli. Jednym z niełatwych, a zarazem koniecznych zadań w pierwszych miesiącach życia dziecka jest regularne zmienianie pieluszki i dbanie o higienę malucha.