Jeśli chodzi o tę pomoc finansową od państwa, jest ona przyznawana wtedy, kiedy dochód w rodzinie nie przekroczy w przeliczeniu na osobę 674 złotych (albo 764 złotych, gdy jest w niej dziecko niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym bądź też znacznym). Co jednak w sytuacji, gdy jakaś rodzina tylko minimalnie ten próg przekracza? W takiej sytuacji również można się starać o przyznanie pieniędzy – w myśl zasady „złotówka za złotówkę”.
Na dzień dzisiejszy są trzy kwoty, które otrzymują polskie rodziny, uzależniono je od wieku dzieci, które się w nich wychowują. i tak na dziecko , które nie ukończyło piątego roku życia, dostać można 95 złotych w skali miesiąca, gdy dziecko ma ponad 5 lat, ale nie więcej niż 18, jest to kwota 124 złotych, na dziecko między osiemnastym a dwudziestym czwartym rokiem życia, uczące się lub niepełnosprawne, otrzymać można 135 złotych.
To jednak nie wszystko, bowiem istnieje szereg dodatków wypłacanych do tego świadczenia. 100 złotych becikowego otrzymuje się z tytułu urodzenia dziecka. Za opiekę nad dzieckiem w trakcie trwania zasiłku wychowawczego przysługuje 400 złotych w skali miesiąca. Jeśli Twoja rodzina spełnia wymogi, otrzymasz również dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (w wysokości 95 złotych). Jeżeli ktoś wychowuje swoje dziecko samotnie, liczyć może dna kwotę wysokości 193 złote na dziecko (ale niw większą niż 386 złotych na wszystkie dzieci). Z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego rodzina otrzyma 100 złotych na dziecko. Gdy uczy się ono w miejscowości poza miejscem zamieszkania, na dojazdy otrzyma 69 złotych, natomiast 113 złotych, gdy zamieszka poza stałym miejscem zamieszkania. Jeśli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne, przysługuje na nie kwota 90-110 złotych w skali miesiąca.