Z zasiłków rodzinnych w naszym kraju korzysta wiele rodzin. Jest to pomoc państwa dla tych, którzy mają niskie dochody. Warto wiedzieć, jakie obecnie są jego stawki oraz jakie dodatki do niego można otrzymać, by dodatkowo swój domowy budżet wspomóc. Zapraszamy do lektury!
Oksana Kuzmina @ 123rf.com
Jeśli chodzi o tę pomoc finansową od państwa, jest ona przyznawana wtedy, kiedy dochód w rodzinie nie przekroczy w przeliczeniu na osobę 674 złotych (albo 764 złotych, gdy jest w niej dziecko niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym bądź też znacznym). Co jednak w sytuacji, gdy jakaś rodzina tylko minimalnie ten próg przekracza? W takiej sytuacji również można się starać o przyznanie pieniędzy – w myśl zasady „złotówka za złotówkę”.
Na dzień dzisiejszy są trzy kwoty, które otrzymują polskie rodziny, uzależniono je od wieku dzieci, które się w nich wychowują. i tak na dziecko , które nie ukończyło piątego roku życia, dostać można 95 złotych w skali miesiąca, gdy dziecko ma ponad 5 lat, ale nie więcej niż 18, jest to kwota 124 złotych, na dziecko między osiemnastym a dwudziestym czwartym rokiem życia, uczące się lub niepełnosprawne, otrzymać można 135 złotych.
To jednak nie wszystko, bowiem istnieje szereg dodatków wypłacanych do tego świadczenia. 100 złotych becikowego otrzymuje się z tytułu urodzenia dziecka. Za opiekę nad dzieckiem w trakcie trwania zasiłku wychowawczego przysługuje 400 złotych w skali miesiąca. Jeśli Twoja rodzina spełnia wymogi, otrzymasz również dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (w wysokości 95 złotych). Jeżeli ktoś wychowuje swoje dziecko samotnie, liczyć może dna kwotę wysokości 193 złote na dziecko (ale niw większą niż 386 złotych na wszystkie dzieci). Z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego rodzina otrzyma 100 złotych na dziecko. Gdy uczy się ono w miejscowości poza miejscem zamieszkania, na dojazdy otrzyma 69 złotych, natomiast 113 złotych, gdy zamieszka poza stałym miejscem zamieszkania. Jeśli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne, przysługuje na nie kwota 90-110 złotych w skali miesiąca.
Powiązane artykuły
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
5 rzeczy, które są trudne, jeśli masz kilkumiesięczne dziecko
Ciąża, poród i wychowanie dziecka to wydarzenia, które zmieniają na zawsze życie kobiety. Choćbyś bardzo się starała, nie będziesz w stanie wrócić do momentu, w którym twoje życie było beztroskie i mogłaś sobie pozwolić na małą nieodpowiedzialność. Kilkumiesięczne dziecko zmienia wiele.
-
Najlepszy prezent na komunię
Mimo, że jeszcze marzec się nie skończył, to już powoli w sieci zaczyna wrzeć. Wszyscy od rodziców przez chrzestnych, dziadków, ciotki i wujków będziemy zastanawiać się jaki prezent na komunię kupić Kasi, Jasiowi czy Bartoszkowi? Niektóre z dzieci wpadną na chytry pomysł, żeby jako prezent na komunię zażyczyć sobie żywe zwierzę typu jaszczurka, królik, kameleon albo … pies. I tu wkraczam ja. Bo wciąż setki psów, które były kupione czy adoptowane właśnie jako prezent na komunię, w okolicach lipca i sierpnia ląduje przywiązane do drzew, bo Państwo na wywczas jado, a z pieskiem nie wpuszczajo!!
-
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem?
Nie od dziś wiadomo, że warto rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem. W ten sposób maluch się uspokaja i przyzwyczaja do głosu swojej mamy. O czym można z nim rozmawiać?
Justyna
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem? 2017-05-26 15:23:17 2017-05-26 07:44:30